tatra trucks bude vyrábět v ázerbájdžánu | Doprava | autoweek.cz

Tatra Trucks bude vyrábět v Ázerbájdžánu

Tatra Trucks bude vyrábět v Ázerbájdžánu

21.12.2017 | | Doprava

Automobily Tatra se budou montovat v Ázerbájdžánu. Dohodly se na tom automobilka Tatra Trucks a ázerbájdžánský podnik Ganja Automobile Plant. Projekt, který pomohla zprostředkovat Evropsko-Ázerbájdžánská obchodní komora, bude zahájen v průběhu roku 2018.
Memorandum o záměru společné výroby vozů Tatra v Ázerbájdžánu podepsaly Tatra Trucks a Ganja Automobile Plant na půdě Velvyslanectví Ázerbájdžánské republiky v Praze za přítomnosti velvyslance Ázerbájdžánu v ČR J. E. Farida Šafijeva a předsedy Evropsko-Ázerbájdžánské obchodní komory Davida Snášela. Projekt, bude zahájen v průběhu roku 2018, kdy by měly být smontovány v Ázerbájdžánu první desítky vozidel.
 
Velvyslanec Ázerbájdžánu Farid Šafijev k tomu uvedl: „Montáž vozidel značky Tatra je významným projektem Česko-Ázerbájdžánské průmyslové spolupráce. Přispívá nejen k bilaterálním průmyslovým vztahům, ale i k rozvoji ázerbájdžánského průmyslu a jeho diverzifikaci mimo těžební sektor.“
 
Česká republika pokrývá z Ázerbájdžánu celých 34 % své spotřeby ropy. Oproti tomu české firmy se v Ázerbájdžánu podílejí zejména na infrastrukturních projektech a dodávají průmyslové zboží. Společnost Moravia Steel se podílí na stavbě železničního koridoru spojujícího Ázerbájdžán s Gruzií a Tureckem po trase. Další české společnosti se podílejí na výstavbě a modernizaci ázerbájdžánské silniční sítě a výstavbě vodních elektráren. V hlavním městě Baku jezdí 150 autobusů Iveco Bus CZ.
 
Petr Rusek, předseda představenstva Tatra Trucks, sdělil: „Ázerbájdžán je významný partner České republiky v Kavkazském regionu, kde úspěšně realizuje své projekty řada českých průmyslových firem. Pro Tatru je jedním z důležitých vývozních teritorií. V Ganje se můžou vyrábět Tatry nejen pro ázerbájdžánský trh, ale i pro další středoasijské státy.“ Tatra do Ázerbájdžánu již vyvezla 541 vozidel.
 
David Snášel, předseda Evropsko-Ázerbájdžánské obchodní komory, dodal: „Pro naši komoru se jedná o referenční projekt, kterého si ceníme o to více, že s Ázerbájdžánem propojil slavnou českou značku Tatra představující rodinné stříbro v rámci českého průmyslu. Komora tím prokázala schopnost významně přispět českým i ázerbájdžánským firmám, aby spolu udělaly dobrý byznys.“
 
Ganja Automobile Plant je výrobní podnik zaměřený na montáž automobilní techniky sídlící v Ganje, druhém největším městě Ázerbájdžánu. Výstavba závodu začala ještě v dobách Sovětského svazu, vzhledem k turbulencím po rozpadu SSSR v něm byla výroba zahájena v roce 2004 už v samostatné Ázerbájdžánské republice. V podniku se montují vozidla MAZ a KAMAZ. Roční výrobní kapacita je 1000 nákladních vozidel a 2000 traktorů.