name | autoweek.cz

Ukázková spolupráce

Ukázková spolupráce

15.08.2017 | Vladimír Rybecký | Doprava

Čtyřicet jedna kusů valníkových vozidel se zadním zvedacím čelem, postavených na podvozcích Tatra Force 8x8.1R se čtyřdveřovou pancéřovanou kabinou Kapa, je excelentní ukázkou spolupráce napříč mnoha zbrojařskými firmami v České republice.
Čtyřnápravová valníková vozidla Tatra T 815-7T3RC1.301 8x8.1R projektu Pram vybavená zadním zvedacím čelem a tzv. mobilním maskovacím systémem (mobilní maska) pro Armádu České republiky jsou druhou největší dodávkou vozidel svého druhu v historii automobilky Tatra.
 
Společně výhodně
Na jejich přípravě a výrobě spolupracovala společnost Tatra Trucks se celou řadou českých zbrojařských firem. Montáž základní kostry čtyřdveřové pancéřové kabiny provedla firma Tatra Defence Vehicle (TDV) sídlící přímo v areálu Tatry v Kopřivnici.
 
Jednou ze zákaznických specialit kabiny je velký 3D koš umístěný mezi sedadlem řidiče a spolujezdce (velitelem vozu), uchycený do podlahy kabiny a sloužící pro uložení speciální vojenské výbavy – vysílačky, osobních zbraní, nábojů, přístrojů nočního vidění, odmořovací soupravy, kanystru a dalších. Na jeho vývoji se podílela specializovaná společnost VVÚVM Slavičín (Vojenský výzkumný ústav výzbroje a munic Slavičín) stejně jako VVÚ Brno (Vojenský výzkumný ústav Brno). Druhá jmenovaná společnost byla garantem další výbuchové zkoušky nad rámec původní certifikace.
 
Modifikovaný filtroventilační systém pro čtyřdveřovou pancéřovanou kabinu konstrukčně zajistil VTÚ Vyškov (Vojenský technický ústav Vyškov). Valníkovou nástavbu s celkovou délkou 6600 mm, která je určená pro vezení 120 mm minometu, munice a palet a je osazena zadním hydraulickým zvedacím čelem s nosností 2000 kg vyrobila a dodala společnost Porgest.
 
Speciální vybavení vozidel, patrným na první pohled již zvenčí, je tzv. mobilní maska jejíž textilní segmenty jsou k vozidlu upevněny pomocí systému tzv. suchého zipu, dodala společnost B.O.I.S. - Filtry.
 
Vývoj, příprava a samotná výroba vozidel projektu Pram, který absolvovala společnost Tatra Trucks s celou řadou českých dodavatelských firem ze segmentu zbrojní výroby svědčí o tom, že právě z pohledu obranného průmyslu, speciálně daného segmentu vozidel a systémů, jsme v České republice samostatní. Ba co více existuje zde vyspělá konkurence, která žene vývoj takových produktů neustále kupředu.
 
Hnací trakt Tatra
K pohonu vozidel slouží originální vzduchem přímo chlazený motor Tatra T3C-928-90 s maximálním výkonem 300 kW při 1800/min a maximem točivého momentu 2100 N.m při 1000/min v emisní specifikaci Euro III. K přenosu výkonu a točivého momentu na kola všech čtyř náprav je využita hlavní převodovka Tatra 14TS210N s elektronickým systémem řazení převodových stupňů Tatra-Norgren, přídavná/sestupná převodovka Tatra 2.30 TRS 0,8/1,85 a redukční převody v nábojích kol, 2,714 x 2,333. Hnací trakt je doplněn přídavným chladičem oleje.
 
Vozidla využívají nejmodernější techniku a technologii s níž automobilka Tatra pracuje. Odpružení předních 9 t a zadních 10 t náprav je pneumatické, doplněné o zkrutné stabilizátory. K řízení obou předních náprav je využit mechanický systém Tatraton.
 
Systém dohušťování pneumatik Michelin o rozměru 14.00 R20 XZL s beadlocky (vnitřními rozpěrnými kroužky patek pneumatik) je dvouokruhový. Celková hmotnost vozidla při rozvorech 2150 mm + 3010 mm + 1450 mm dosahuje hranice 38 t. Celková hmotnost soupravy s 18 t přívěsem je 56 t. Vozidla jsou vybavena velkou nářaďovou bednou pro rozsáhlou vojenskou výbavu. Všechna lehce zranitelná místa podvozku jsou opatřena ochrannými kryty a mřížkami (chladič oleje motoru, všechna vnější světla, důležité brzdové přístroje, palivový filtr, skla kabiny a další).