autoweek.cz

Čtvrtá generace Škody Superb ve znamení novinek

Čtvrtá generace Škody Superb ve znamení novinek

05.11.2023 | Antonín Matějka | Aktuality

Dlouho očekávaná světová premiéra nové, v pořadí již čtvrté generace modelové řady Škoda Superb se odehrála v atraktivním prostředí nedaleko Prahy a rozhodně nezklamala přítomné odborníky a motoristické novináře.

Nový Superb v provedení liftback i kombi nabízí ještě reprezentativnější, sofistikovanější design a celou řadu technických a technologických novinek, včetně velice oblíbených a tradičních Simply Clever prvků výbavy. Již na první pohled vás obě karosářské verze zaujmou výrazně stylizovanou přídí s dominantní osmihrannou maskou chladiče a dynamickou boční siluetou s elegantní linií střechy, která podtrhuje zdařilé aerodynamické zpracování vozu a jeho ještě prostornější řešení interiéru. Oproti předchozí generaci narostl nový Superb při zachování rozvoru 2,84 m do délky i do výšky, přičemž součinitel odporu vzduchu cx klesl na obdivuhodné hodnoty 0,23 a 0,25. Objem zavazadlového prostoru se u verze liftback zvětšil o 20 litrů na 645 litrů a u verze kombi o 30 litrů na 690 litrů (po sklopení zadních sedadle nabízí kombi úctyhodný objem 1920 l).

 

Pozornost si zasluhují i další inovované prvky karoserie – vnější zpětná zrcátka, přední nárazník se vzduchovými kanály či spoiler zadních výklopných dveří, u verze kombi doplněný o boční finlety. Optimalizované deflektory před předními koly a modernizované kryty podvozku zlepšují proudění vzduchu pod vozem. Velmi zajímavé jsou rovněž efektní Matrix-LED světlomety nové generace sestávající ze dvou samostatných Bi-LED modulů s funkcí potkávacích a dálkových světel, mezi nimiž se nachází krystalicky tvarované statické světlo pro svícení do zatáček. Působivá jsou rovněž úzká zadní sdružená světla nabízející animované ukazatele směru a animovanou funkci Coming/Leaving Home. Nová generace modelové řady Superb bude k dispozici v šesti metalických a dvou nemetalických barvách. Šest z nich je zcela nových – bílá nemetalická barva Purity a metalické barvy stříbrná Pebble, černá Ebony, modrá Cobalt, červená Carmine a žlutá Ice Tea.  Všechny varianty jsou standardně vybaveny koly z lehkých slitin, od stříbrných 17“ kol až o 19“ kola dodávaná na přání.

 

Celkové řešení interiéru je zaměřeno na komfort všech cestujících, online konektivitu a pohodovou jízdu s využitím nejvyspělejších asistenčních a bezpečnostních systémů řidiče. K dispozici je ve dvou stupních výbavy Selection a Laurin & Klement celkem šest různých variant interiéru s pečlivě sladěnými barvami a materiály. Dominantním prvkem přístrojové desky je volně stojící dotyková obrazovka infotainmentu s úhlopříčkou 10 či 13 palců, na níž navazuje panel s otočnými multifunkčními ovladači Smart Dials, jež kombinují manuální a digitální ovládací prvky a umožňují rychlý a snadný přístup k mnoha funkcím klimatizace, navigace či infotainmentu. Poprvé je v modelové řadě Superb použit head-up displej a volič převodovky na sloupku řízení.

 

Výběr pohonných jednotek pro nový Superb je rovněž velmi atraktivní a pokrývá výkonové spektrum od 150 do 265 koní (110 až 195 kW). Vůbec poprvé se ve vlajkové lodi mladoboleslavské automobilky objevuje zážehový motor 1,5 TSI s mild-hybridní technologií. Velmi atraktivní bude i plug-in hybridní model Superb Combi s týmž motorem, poskytujícím systémový výkon 204 koní a umožňujícím dojezd v čistě elektrickém režimu více než 100 kilometrů. Výkon je přenášen na přední kola prostřednictvím šestistupňové automatické převodovky DSG. Díky maximálnímu nabíjecímu výkonu 11 kW v domácích wallboxech a nabíjecích místech střídavého proudu lze baterii tohoto modelu dobít z 0 % na 100 % za 2,5 hodiny. Nabíjení na veřejných rychlonabíjecích stanicích stejnosměrného proudu je ještě rychlejší. Díky maximálnímu nabíjecímu výkonu 50 kW může trvat nabití baterie z 10 % na 80 % pouhých 25 minut. Energie se obnovuje také při brzdění. Infotainment modelu Superb Combi iV je vybaven speciálními funkcemi pro přesnou lokalizaci nabíjecích stanic; v budoucnu bude podporovat také funkci Plug & Charge. Další čtyři pohonné jednotky nesou označení 2,0 TSI a 2,0 TDI, vyrábějí se ve dvou výkonových variantách a pracují ve spojení se sedmistupňovou automatickou převodovkou DSG. Výkonnější varianty těchto motorů se montují výhradně do modelů s pohonem 4x4. Do nového Superbu si budete moci rovněž objednat nový adaptivní podvozek DCC Plus, který vozu zajišťuje lepší jízdní dynamiku a ještě vyšší cestovní komfort, přičemž modely Laurin & Klement budou mít tento podvozek již ve standardní výbavě, tak jako ergonomická sedadla nabízejí vyhřívání, ventilaci a masážní funkci s deseti vzduchovými vaky, audiosystém Canton se 14 reproduktory či exkluzivní provedení interiéru s kombinací kůže a umělé kůže v černém nebo hnědém provedení.

 

Nová modelová řada Škoda Superb se bude vyrábět v koncernovém závodu v Bratislavě a již brzy se objeví na českém trhu.