name | autoweek.cz

Cupra Tavascan: čistá dynamika na kolech

Cupra Tavascan: čistá dynamika na kolech

03.09.2019 | | Aktuality

Vedle studie dceřiné společnosti Seatu Cupra bude i VW ID.3 vypadat trochu obyčejně, protože pro debut na IAA Španělové připravili skutečně dech beroucí vozidlo SUV kupé Tavascan. Samozřejmě také s elektrickým pohonem.
„Představením koncepčního vozu vyjadřujeme naši vizi čistě elektricky poháněného sportovního vozu,“ vysvětluje generální ředitel společnosti Wayne Griffiths.
 
Také technika radikálně stylizovaného čtyřdveřového automobilu je působivá. Například dva trakční elektromotory na přední a zadní nápravě přinášejí systémový výkon 225 kW (306 k). Tavascan díky tomu zrychluje z 0 na 100 km/h za méně než 6,5 s.
 
Lithio-ionový akumulátor s kapacitou 77 kWh by měl podle standardu WLTP umožnit dojezd až 450 kilometrů. Akumulátor je umístěn v podlaze v platformě MEB od VW Group, takže poskytuje nízkou polohu těžiště a umožňuje velmi dynamickou jízdu.
 
Tavascan navazuje na koncept Formentor s plug-in hybridním pohonem představený na jaře v Ženevě. Ten přijde v sériové podobě do prodeje během příštího roku. Zda se také Tavascan promění v sériové auto zatím nebylo zveřejněno. Seat má už v příštím roce uvést na trh plně elektricky poháněný kompaktní vůz navazující na studii el-Born, předvedenou rovněž v Ženevě. Seat a Cupra plánují v roce 2021 prodávat celkem šest vozů s plně elektrickým nebo plug-in hybridním pohonem.