name | autoweek.cz

Dacia Lodgy - předpremiéra MPV na ledě

Dacia Lodgy - předpremiéra MPV na ledě

15.11.2011 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Podobně jako v případě svého SUV Duster ukazuje Dacia podobu připravovaného kompaktního MPV v podobě speciálu Lodgy Glace pro seriál závodů na sněhu a ledě Andros Trophy. S tímto minivanem by měla začít nová modelová ofenziva rumunské automobilky.

Nasadit do závodů, byť se konají na sněhu a ledě, auto s karoserií MPV je krajně neobvyklé. Neméně neobvyklé je, když jde o auto, které v sériové podobě zatím ještě ani neexistuje. V případě Dacie Lodgy Glace proto máme jistotu, že jde o předobraz nového modelu, který se představí v březnu 2012 na autosalonu v Ženevě. Úplně stejně se před dvěma roky ve stejné sérii závodů Andros Trophy představilo i očekávané SUV Dacia Duster.

Vnější podobou ale veškerá shoda se sériovým autem končí. Stejně jako závodní Duster i v tomto případě se pod plastovou karoserií ukrývá čistě závodní technika připravená soukromými firmami Tork Engineering a Sodemo pod dohledem techniků Renault Sport Technology. Ve speciálním rámu je motor V6 3,0 l pocházející od Nissanu o 260 kW a sekvenčně řazená převodovka Sadev. Vůz má nejen pohon všech kol, ale všechna kola řízená. Jezdci vozu budou čtyřnásobný mistr světa F1 Alain Prost, který už jezdil se závodní Dacií Duster, jeho syn Nicolas a Stievenart Evens.

Ač bude mít skutečné auto odlišnou koncepci, jeho proporce mohou naznačit hlavní rozměry závodního speciálu: délka 4001 mm, šířka 1900 mm, rozvor náprav 2500 mm a rozchod kol vpředu i vzadu 1690 mm. O připravovaném minivanu Dacia se už dlouho mluví. Většinou se uváděl pod pravděpodobným jménem Popster, ale Lodgy patrně zůstane, stejně jako zůstalo jméno Duster po jeho úspěšném vstupu do Andros Trophy.

Mělo by jít o začátek modelové ofenzivy rumunské značky kontrolované Renaultem. Přípravu výroby minivanu na bázi stávajícího modelu Logan, tj. platformě X90, nám potvrdili představitelé Dacie přesně před rokem. Vicepresident Dacie Constantin Stroe nám tehdy řekl: \"Dacia představí každým rokem nový model, přičemž v roce 2012 uvidíte sjíždět z výrobní linky v Mioveni mimořádně zajímavé věci.\"

Dacia především připravuje výrobu zcela nového levného městského čtyřdveřového čtyřmístného miniautomobilu zatím označovaného jako Citadine a dlouhého jen o málo více než 3,5 m. Jeho nízké ceny bude dosaženo využitím konstrukčních prvků a komponent z jiných modelů Dacie a Renaultu.

Začal už i vývoj budoucí generace modelu Logan o délce 4,4 m (ta současná měří 4,29 m), přičemž první z jeho několika verzí přijde na trh zřejmě v roce 2013. Na rok 2014 je připravována modernizace Dusteru a nástupce hatchbacku Sandero se představí v roce 2015. Renault už před časem uvolnil i obrázek sedanu Dacia střední třídy dlouhého 4,7 m s kódovým označením X52.