name | autoweek.cz

Dacia připravuje nízkorozpočtový elektromobil

Dacia připravuje nízkorozpočtový elektromobil

04.03.2020 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Nízkorozpočtová značka Dacia pro autosalon v Ženevě připravila první elektrické vozidlo Spring odvozené od mini-SUV Renault City K-ZE, který se vyrábí a prodává v Číně. Spring přijde do prodeje v roce 2021 a bude mít dojezd nejméně 200 km.
Dacia v současné době nemá v nabídce žádná elektrifikovaná vozidla, která by Renault Group dokázala prodávat za nízkou cenu, protože rumunská značka se spoléhá na starší osvědčené technologie od Renaultu a aliančního partnera Nissanu. Dacia ovšem je zahrnuta do emisního fondu Renaultu. Přitom její vozidla mají relativně vysoké hodnoty emisí CO2, protože dosud nepoužívá ani hybridní pohon.
 
Dacia Spring je jednoduché robustní elektricky poháněné městské miniauto s dojezdem kolem 200 km (podle WLTP). To bohatě postačuje k jízdám ve městech i příměstských oblastech. Snadno se nabíjí a vyžaduje pouze nepatrnou údržbu.
 
Dacia Spring vychází z vozu Renault City K-ZE, který se prodává se jen v Číně, kde se také vyrábí. Dacia uvádí, že design osvětlení konceptu Spring s úzkými horizontálními LED světlomety umístěnými nad samostatnými provozními světlomety ukazuje nový výraz vozů Dacia.
 
Dacia se chce se svým elektrickým mini-SUV zaměřit jak na soukromé zákazníky, tak na služby krátkodobého pronájmu. Renault v Evropě službám carsharingu poskytuje 7800 svých elektricky poháněných vozidel Zoe, Kangoo Z.E. a Twizy.
 
Dacia neoznámila cenu vozu, ale Renault City K-ZE se v Číně prodává za cenu odpovídající asi 200 000 Kč. Bývalý generální ředitel Renaultu Thierry Bolloré vloni prohlásil, že skupina pracuje na elektrickém vozidle, které se bude prodávat za 10 000 eur (255 000 Kč) nebo méně.
 
Renault City K-ZE je elektricky poháněná verze modelu Kwid, pětidveřového čtyřmístného miniSUV, které se prodává v Indii, Brazílii a na dalších rozvíjejících se trzích. Renault Group vyrábí City K-ZE v továrně ve Wuhanu ve spolupráci se svým čínským partnerem Dongfeng Motor. Továrna je nyní kvůli vypuknutí koronaviru uzavřená, ale Renault uvedl, že výrobu postupně obnoví v průběhu března. V loňském roce Renault prodal 2658 City K-ZE. Stejné auto se prodává také pod čínskými značkami spojenými s Dongfengem Venucia a Dongfeng.