name | autoweek.cz

Dacia Spring vítězem AutoBest 2022

Dacia Spring vítězem AutoBest 2022

16.12.2021 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Dacia Spring se stává vítězem ankety AutoBest-Best Buy Car of Europe v roce 2022.
Dacia Spring byla zvolena vítězem ankety AutoBest 2022, evropského ocenění pro nejlepší vůz Evropy ke koupi v roce 2022. S celkovým počtem 14 674 bodů se Dacia Spring umístila na prvním místě s odstupem před novou generací Škody Fabia s 13 364 body. Nový Opel Mokka se umístil na třetím místě s celkovým počtem 13 312 bodů. Podrobné výsledky budou uvedeny v sekci Final Ranking na www.autobest.org.
 
Letošní hlasování bylo jedním z nejzajímavějších v historii, protože každý ze šesti finalistů se alespoň u jednoho z porotců umístil na prvním místě. Dacia Spring byla na prvním místě u 15 porotců, Škoda Fabia u šesti, Renault Arkana a Opel Mokka u tří a u jednoho se tato dvojice dělila o první místo, Toyota Yaris Cross u tří a Hyundai Bayon u jednoho.
 
„Po vynikajících výsledcích v EcoBest Challenge 2021, inovativním projektu organizace AutoBest, Dacia Spring získala ocenění Best Buy Car of Europe v roce 2022. První elektricky poháněná Dacia je první plně elektricky poháněný automobil, který se stal finalistou za 21 let ankety AutoBest. Nová filozofie značky vozit „jen to nejnutnější“ dělá z modelu Spring nejdostupnější elektricky poháněný městský vůz dostupný na evropských trzích. S vynikajícím dojezdem a energetickou účinností zapůsobil malý elektromobil na mnoho z 32 členů poroty a dosáhl vítězství. V AutoBest věříme, že příští rok Dacia Spring významně přispěje k demokratizaci elektromobility v Evropě,“ uvedl prezident poroty Ilia Seliktar.
 
„V organizaci AutoBest jsme před lety předpovídali budoucí růst elektromobility. Při mnoha příležitostech jsme tvrdili, že přechod na ZEV - vozidla s nulovými emisemi - bude rychlejší, než si mnoho lidí myslí. Rok 2022 bude pravděpodobně rokem přechodu, kdy počet nových elektromobilů v začne být na trhu relevantní v téměř jakémkoli segmentu. Na této cestě má Dacia Spring za úkol ukázat, že elektromobil může být cenově dostupný pro kohokoli, může pomoci městům v procesu dekarbonizace se zákazníky, kteří touží jezdit pouze na elektřinu,“ prohlásil zakladatel a předseda organizace AutoBest Dan Vardie.
 
„Tato nová premiéra v historii ankety AutoBest je dalším důkazem toho, že naše organizace drží krok s komplikovanou dobou, v níž všichni v Evropě žijeme. Jako vždy děláme svou práci včas a vyhlašujeme naše vítěze s respektem k naší tradici. V AutoBest všichni doufáme, že nám příští rok poskytne více svobody cestování a řízení, že se vrátíme k běžnějším činnostem, protože máme mnoho věcí na práci. I když jsme úspěšní v situacích „Mission impossible“, jako byly poslední dva závěrečné testy v letech 2020 a 2021, organizované za úplného omezení Rakouska, jsme si jisti, že Evropa najde nejlepší cestu z těchto pandemických časů,“ dodal Dan Vardie.
 
Již podruhé AutoBest úspěšně zorganizoval Závěrečný test v rakouském Teesdorfu na konci listopadu v době úplné uzávěry země. Při respektování všech rakouských pravidel v rámci lockdownu se organizaci AutoBest s odbornou pomocí přátel ze zkušebního areálu ÖAMTC podařilo v Teesdorfu zorganizovat nejkomplexnější soubor testů, jaký jsou dnes v motoristických médiích k dispozici.
 
21. ročník předávání cen AutoBest Awards se bude konat v den a na místě, které budou oznámeny v následujících měsících. Pro AutoBest je bezpečnost všech hostů a členů poroty prvořadá. Proto bude pozorně sledovat vývoj pandemické situace v Evropě. Mezinárodní porota AutoBest tradičně uděluje ceny každý rok v jiné zemi. Galavečer 20. výročí AutoBest se konal 30. září ve španělské Barceloně.