autoweek.cz

Deset let přehlížení varování před energetickou krizí

Deset let přehlížení varování před energetickou krizí

27.09.2022 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Generální ředitel společnosti Saudi Aramco Amin H. Nasser varoval energetický průmysl před špatnými rozhodnutími. Pokusil se vnést realitu do bezhlavého spěchu k obnovitelným zdrojům.

„Začíná podzim a globální energetická krize slibuje chladnější a tužší zimu, zejména v Evropě. Dosavadní reakce bohužel ukazuje hluboké nepochopení toho, jak jsme se sem dostali, a tím i malou naději na brzké ukončení krize,“ řekl při konferenci Schlumberger Digital Forum 2022 ve švýcarském Luzernu generální ředitel největšího ropného gigantu světa Saudi Aramco Amin H. Al Nasser.

Nasser uvedl, že až se historici budou zamýšlet nad touto krizí, tak uvidí, že varovné signály pro globální energetiku byly viditelné téměř deset let. „Mnoho z nás už roky trvá na tom, že investice do ropy a plynu budou nadále klesat. Růst globální nabídky bude zaostávat za poptávkou, což bude mít dopad na trhy, globální ekonomiku a životy lidí. Investice do ropy a zemního plynu se od roku 2014 do loňska propadly o víc než 50 %. Letošní zvýšení je příliš malé, příliš pozdě a příliš krátkodobé.“

 

Chybné předpoklady vedou ke špatnému plánu

Nasser varoval, že plán energetické transformace podkopaly scénáře analytiků s chybnými předpoklady, které byly mylně vnímány jako fakta. Vysvětlil například, že když covid odezněl, scénář, předpokládal, že využití ropy se téměř přes noc změní v alternativy, a proto se poptávka nikdy nevrátí na úroveň jako před covidem. „Ve skutečnosti jakmile se globální ekonomika začala vymaňovat z karantény, poptávka po ropě i plynu opět prudce vzrostla. Naproti tomu solární a větrná energie stále tvoří pouze 10 % celosvětové produkce elektřiny a méně než 2 % celosvětových dodávek primární energie. Dokonce i elektrická vozidla tvoří méně než 2 % celkového počtu a nyní čelí vysokým cenám elektřiny. A možná nejškodlivější ze všeho byla myšlenka, že přípravu na nepředvídané události lze bez obav ignorovat. Protože když se stydíte za ropu a zemní plyn, rušíte ropné a uhelné elektrárny, nediverzifikujete dodávky energie, vyhýbáte se poctivé analýze a odmítáte jadernou energii, měl by váš plán přechodu být správný.“

 

„Jenže jak tato krize ukázala, tento plán byl jen hrad z písku, který vlny reality odplavily. Miliardy lidí po celém světě nyní čelí problémům s přístupem k energii a následkům, které pravděpodobně budou vážné a dlouhodobé. Energetická nejistota plyne z nedostatečných investic do ropy a plynu, nejsou připraveny alternativy a žádný záložní plán. Ale to z dosavadní reakce nepoznáte. Zmrazení cen za energii by mohlo spotřebitelům krátkodobě pomoci, ale neřeší základní příčiny a není dlouhodobým řešením. A zdanění společností ve chvíli, když potřebujete, aby zvýšily produkci, zjevně nepomůže.“

 

Důsledky nedostatečných investic

Podle Nassera to, jak Evropa agresivně podporuje alternativy a obnovitelné technologie, aby snížila jednu sadu závislostí, je může nahradit novými. „Pokud nákupčí konvenční energie očekávají, že výrobci vynaloží obrovské investice, jen aby uspokojili jejich krátkodobou potřebu, měli by na toto očekávání rychle zapomenout. A odvedení pozornosti od skutečných příčin zpochybňováním morálky našeho odvětví problém nevyřeší. Svět musí mít jasno o příčinách a čelit jejich následkům.“

 

Generální ředitel Aramco se domnívá, že investice do zemního plynu a jeho hledání se ignorovaly stejně jako krizové plánování. „Naproti tomu se nyní očekává, že celosvětová spotřeba uhlí letos vzroste na rekordní úroveň z doby před téměř deseti lety. Mezitím jsou zásoby ropy nízké a efektivní globální volná kapacita nyní představuje asi 1,5 % celosvětové poptávky. Stejně znepokojivé je to, že zásoby ropy klesají v průměru o 6 % každý rok a o více než 20 % v některých starších nalezištích.“

 

Varoval, že jen prosté udržení stabilní produkce potřebuje samo o sobě hodně kapitálu, zatímco zvýšení kapacity vyžaduje ještě víc. Posteskl si: „Přesto je neuvěřitelné, že faktor strachu stále způsobuje zmenšování významných investic do ropy a plynu i do velkých dlouhodobých projektů. A této situaci nepomáhají krátkodobé poptávkové faktory, které dominují diskuzím. Až se globální ekonomika zotaví, můžeme očekávat další oživení poptávky, takže zmizí i malá rezervní kapacita v těžbě ropy. A až se svět probudí, může být příliš pozdě na změnu kurzu.“

 

Nasser je proto vážně znepokojen. „Dovolte mi to říci jasně – neříkáme, že by se naše globální klimatické cíle kvůli této krizi měly změnit. Všichni se zajímáme o ochranu klimatu. A investice do společností a jiných zdrojů neznamená, že by se alternativní zdroje energie a technologie měly ignorovat. Ale svět si zaslouží mnohem lepší reakci na tuto krizi.“

 

Plán se třemi pilíři

Nasser uvedl, že toto je okamžik pro zvýšení investic do ropy a zemního plynu, zejména do rozvoje kapacit. Věří, že krize konečně přesvědčí lidi o potřebě mít věrohodnější plán energetické transformace. „Vyžaduje to nový globální energetický konsensus postavený na třech pevných a dlouhodobých strategických pilířích: uznání ze strany politiků a dalších zúčastněných stran toho, že dodávky dostatečného množství cenově dostupné konvenční energie jsou v dlouhodobém horizontu stále potřebné; další snižování uhlíkové stopy u konvenčních energií a větší účinnost využívání energie, přičemž technologie umožňují obojí; a využívat nízkouhlíkové energie doplňující konvenční zdroje.“

 

„Transformace stávajícího celosvětového energetického systému a zajištění bezpečné a udržitelné budoucnosti pro každého bude gigantickým úkolem. Průmyslové společnosti musí spolupracovat, aby podporovaly inovace v bezprecedentním měřítku a rychlosti, aby úspěšně dosáhly výsledky napříč všemi třemi pilíři. Protože správné investice by nyní mohly pomoci zajistit vyšší efektivitu, nižší náklady, nižší emise, vyšší spolehlivost a vyšší zisk v průběhu desetiletí,“ uzavřel Nasser.