name | autoweek.cz

Do zahraničí s autem na CNG

Do zahraničí s autem na CNG

01.07.2016 | Vladimír Rybecký | Tiskové zprávy

Chystáte se poprvé do zahraničí s autem na zemní plyn? Bonett přináší pár tipů, které by se vám mohlo při vaší cestě hodit, a kde natankovat na cestě do nejoblíbenějších turistických destinací.
Jenom za prvních pět měsíců letošního roku na našich silnicích přibylo téměř 1300 (1297) nových automobilů na stlačený zemní plyn, což bylo o 117 víc než za stejné období loňského roku. Velmi často se jedná o firemní vozy, které se využívají i k soukromým účelům. Řada řidičů tak vůbec poprvé vyrazí s autem na CNG do zahraničí, což s sebou nese určitá specifika. Pokud chcete naplno využít ekonomický přínos pohonu na CNG, doporučujeme před cestou trochu příprav s ohledem plánování tankování.
 
„Přes všechny nesporné výhody, které auta na zemní plyn mají, mají některá z nich ve srovnání s vozy využívajícími klasická paliva o něco kratší dojezd na CNG,“ upozorňuje Václav Holovčák, místopředseda představenstva Bonett Gas Investment, která provozuje největší síť vlastních plnicích stanic v České republice.
 
V ČR byste se do potíží dostat neměli. CNG natankujete na více než 120 místech a na mapě přibývají další a další plnicí stanice.
 
„V nejbližší době se chystáme otevřít novou stanici kousek od D11 v Hradci Králové, otevřením dalších nových stanic ve Vrchlabí, Plzni či Náchodě rozšíříme naši nabídku pro motoristy už na 22 plnicích míst,“ potvrzuje tento trend Václav Holovčák ze společnosti Bonett.
 
Mnohem složitější to ale budou mít cestovatelé na Slovensko, které zažívá velkou renesanci zájmu ze strany českých turistů.
 
„Na Slovensku totiž natankujete zemní plyn jenom na deseti místech. Dvě plničky jsou v Bratislavě, po jedné v Komárně, Nitře, Bánské Bystrici, Žilině, Košicích, Michalovcích, Novém Městě nad Váhem a ve Zvoleně,“ vypočítává Václav Holovčák.
 
U našich nejbližších sousedů se rozvoj zbrzdil kvůli příliš brzkému zavedení vyšší spotřební daně na CNG. U nás se daň zvyšuje postupně. Ještě horší je situace s tankováním v Chorvatsku, kde jsou jenom dvě plnicí stanice na CNG. Jednu najdete Rijece, druhou v Záhřebu, obě se navíc nacházejí v samotných centrech a mají omezenou otvírací dobu. Slovinsko má jen o jednu stanici víc, zemní plyn natankujete v Mariboru, Lublani a Jesenici.
 
Cestou do Chorvatska proto určitě natankujte ještě v Rakousku, které má třetí nejhustší síť v Evropě. Plnicí stanice najdete jak na dálnicích, tak i mimo ně. Velmi často jsou součástí velkých čerpacích stanic, kde si hlavně v noci můžete odpočinout a občerstvit se. Druhou nejširší sítí plnicích stanic se může pochlubit Německo, které jich má lehce přes 900.
 
Opravdovou velmocí CNG v Evropě je ale Itálie, kde ho natankujete na téměř tisícovce míst. Jenom si musíte dát pozor, kdy tankujete. „O víkendu může mít otevřeno jen jedna z deseti plnicích stanic v okruhu 50 km. Proto je třeba si dopředu zjistit otvírací dobu,“ upozorňuje na méně známou skutečnost Holovčák.
 
Tyto důležité informace najdete spolu s plánovačem trasy na stránkách evropské asociace provozovatelů aut na zemní plyn NGVA Europe www.NGVA.eu. Užitečným pomocníkem mohou být i mobilní aplikace, skvělá je například Škoda CNG, která velmi přehledně zobrazuje plnicí stanice na trase včetně podrobných informací o adrese, otvírací době či orientační ceně za CNG.