name | autoweek.cz

Dobíjecí místo s klasickým platebním terminálem

Dobíjecí místo s klasickým platebním terminálem

27.04.2023 | | Tiskové zprávy

Síť E.ON Drive má první dobíječku elektromobilů s klasickým platebním terminálem. Stojí ve Strakonicích.

Společnost E.ON má ve své síti E.ON Drive v České republice první dobíjecí stanici pro elektromobily, u níž se za odebranou energii dá zaplatit klasickou platební kartou - bez registrací nebo dodatečných faktur. Jedná se také o vůbec první veřejnou dobíječku v rámci sítí největších poskytovatelů s integrovaným bezdotykovým platebním terminálem. Řidiči ji mohou využít ve Strakonicích před vlakovým nádražím.

 

Dobíjecí stanice Siemens s výkonem 90 kW je vybavena integrovaným platebním terminálem Ingenico Self 2000. Ten umožní zaplatit za elektrickou energii bankovními platebními kartami, chytrými telefony s NFC podporou nebo chytrými hodinkami. Ovládání je obdobné jako na klasické čerpací samoobslužné stanici. Dobíjet na této jedné stanici mohou až tři vozy najednou. Stanice disponuje modulární technologií, do budoucna navíc může být rozšířená až na výkon 120 kW. Spolupráce společností E.ON a Siemens se neomezuje jen na dobíjecí stanice s platebními terminály. Siemens do sítě E.ON Drive dodá a nainstaluje celkem 60 kusů dobíjecích stanic Unity 50.

 

Platby za dobití elektromobilů na veřejných dobíječkách dosud probíhaly prostřednictvím RFID karet, čipů a aplikací jednotlivých provozovatelů dobíjecích sítí, popřípadě platební kartou skrze QR kód. I přes výrazné rozšíření roamingových služeb v minulém a na začátku letošního roku, kdy mohou klienti s kartou E.ON Drive nabíjet u více než 50 000 dobíjecích bodů napříč Evropou, otevírá možnost zaplatit klasickou bezkontaktní kartou stanice dalším uživatelům. Třeba těm, kteří nemají registrace umožňující dobíjení v síti E.ON Drive.

 

„Abychom udělali přechod na elektromobilitu jednodušší, rozhodli jsme se, že stanice začneme postupně osazovat bezkontaktními terminály. Všechny dobíjecí huby, které v příštích letech postavíme, budou bezkontaktním terminálem vybavené. Jen během tohoto roku by jich mohlo vyrůst dalších pět například ve Velké Bítěši, ve Zdibech a Horních Počernicích u Prahy nebo v Brně. Předbíháme tím i očekávání Evropské komise. Podle směrnice pro alternativní paliva AFIR by měly být od roku 2025 bezkontaktní platební terminály instalovány na všech dobíjecích stanicích,“ uvedl Martin Klíma, jednatel společnosti E.ON Drive Infrastructure, která má v rámci skupiny E.ON výstavbu a správu veřejné dobíjecí sítě na starost.