name | autoweek.cz

Dopravci očekávají snížení spotřební daně

Dopravci očekávají snížení spotřební daně

02.06.2022 | | Tiskové zprávy

Zpráva Sdružení automobilových dopravců ČESMAD Bohemia ke snížení spotřební daně o 1,50 Kč na pohonné hmoty.
Od 1. června došlo na čtyři měsíce ke snížení spotřební daně z pohonných hmot o 1,50 Kč. V současných vysokých cenách sice tato částka nevypadá nijak zásadně, Česká republika se však tímto snížením dostane u nafty k minimu stanovenému Evropskou unií a podpoří konkurenceschopnost našich dopravců.
 
Podmínkou samozřejmě je, aby snížení daně promítli co nejrychleji do konečných cen prodejci a distributoři, čemuž by měly pomoci vládou avizované kontroly marží. Nepochybně pohyby cen na totemech čerpacích stanic budou nejen pod pozorným dohledem státu, ale všech motoristů a automobilových dopravců zvláště.
 
ČESMAD Bohemia, který o snížení daně usiloval, bude nadále jednat s vládou o  prodloužení tohoto opatření u nafty nastálo. Generální tajemník Sdružení Vojtěch Hromíř snahu o prodloužení platnosti snížení daně nastálo zdůvodňuje: „Čeští autodopravci jsou pod tvrdým konkurenčním tlakem dopravců ze zahraničí, kteří již delší dobu těží z nižších domácích cen nafty. Tímto by se konkurenční prostředí mělo narovnat, což ve výsledku přinese finanční benefit i státu. České firmy, které na daních za jeden kamion odvádí ročně okolo 800 000 korun, nebudou nahrazeny cizími dopravci platícími pouze mýtné poplatky. Více peněz do státního rozpočtu přinesou tranzitující kamiony a zřejmě i tankovací turistika. V neposlední řadě tuto 1,50 Kč spotřební daně nahrazuje vyšší výběr DPH, neboť na něm stát nyní vybírá o 3 Kč na litru víc než před krizí.“
 
Martin Felix, ČESMAD Bohemia