name | autoweek.cz

E.GO plánuje továrnu v Severní Makedonii

E.GO plánuje továrnu v Severní Makedonii

17.08.2022 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Výrobce městských elektromobilů e.Go Mobile plánuje výstavbu další továrny. Má být postavena v Severní Makedonii.

Revitalizovaná společnost Next.e.GO Mobile se sídlem v Cáchách v Německu je nezávislý německý výrobce inovativních elektrických vozidel a výrobních řešení. Navrhuje a vyrábí městská elektrická vozidla e.GO Life. Vyvinula také vlastní unikátní akumulátorovou platformu pro elektromobily a také vlastní převratné řešení pro výrobu svých vozidel pomocí patentovaných technologií a levných výrobních závodů tzv. mikrotovárny.

 

Podle společnosti bude mít nová mikrotovárna v Severní Makedonii výrobní kapacitu až 30 000 vozů ročně a do provozu má být uvedena na konci roku 2024. Vzniknout zde má až 900 nových pracovních míst. Půjde o třetí výrobní závod po hlavním závodě v ústředí firmy v Cáchách a další mikrotovárně budované na severu Bulharska ve městě Loveč. Také ta má mít roční produkci 30 000 vozů a má zahájit provoz koncem roku 2024 a uvádí se u ní plán na 1000 zaměstnanců. Ve výhledu je i stavba továrny v Mexiku.

 

Společnost měla v minulosti vždy potíže ale od doby, kdy ji většinově vlastní nizozemský finanční investor začala s realizací mnoha plánů zahrnujících jak modernizaci vozidla, vývoje aplikací pro klienty, výstavbu nových závodů a rozšiřování sítě prodejců, což se zatím děje jen v Německu.

 

Podle e.GO je nyní již její základní model Life vyprodaný. Nedávno firma představila výrazně přepracovanou verzi svého prvního modelu e.wave X spolu s novým ambasadorem značky, fotbalovou hvězdou Neymarem jr. Exteriér Life má vzhled mini SUV, zatímco čtyřmístný interiér je výrazně luxusnější, přibyl moderní infotainment DAB+ s 23“ displejem a konektivita Apple Carplay i Android Auto. K dispozici je také delší dojezd, 11 kW nabíječka a výkon trakčního elektromotoru umístěného na zadní nápravě je 80 kW. e.GO e.wave X s cenou od 24 990 eur (615 000 Kč) má dojezd v městském režimu 250 km a v Německu je již možné si jej rezervovat.

 

Pohnutá historie s německým Muskem

Firmu e.GO Mobile se sídlem v Cáchách založil a učinil ji známou profesor Günther Schuh. V letech 2015 až 2020 byl tváří společnosti jako její zakladatel a generální ředitel. Německá média ho označovala jako německého Elona Muska. V roce 2019 ho takto tituloval i tehdejší šéf Volkswagenu Herbert Diess, když spolu s Schuhem s velkou slávou na autosalonu v Ženevě představoval společný projekt Volkswagenu a e.Go Mobile, elektricky poháněnou ID.Buggy.

 

Jenže firma nezvládla spuštění výroby svého čtyřmístného elektrického vozítka Ego Life s délkou 341 cm a elektromotorem 72 kW, které chtěla produkovat v objemu 100 000 kusů ročně s prodejní cenou 15 900 eur (390 000 Kč). Namísto plánované tržby ve výši čtyř miliard eur firma dodala jen 540 aut a vygenerovala ztrátu 50 milionů eur.

 

Počátkem dubna 2020 na sebe firma e.GO Mobile podala insolvenční návrh. Pět měsíců po podání insolvenčního návrhu si v Cáchách mohli oddechnout, protože společnost převzal nizozemský finanční investor nd Industrial Investments. Výroba modelu Life se znovu rozběhla a firma ohlásila plány na další expanzi. Profesor Schuh, který se sám označuje za „vizionáře a realizátora inovačních projektů“, po zajištění nového investora firmu opustil aby se vrátil k práci profesora na univerzitě RWTH Aachen.