name | autoweek.cz

Elektrický showcar vzdává hold Renaultu R 5 Turbo

Elektrický showcar vzdává hold Renaultu R 5 Turbo

23.09.2022 | Vladimír Rybecký | Trendy

Renault k 50. výročí představení legendárního modelu R5 připravil show car R 5 Turbo 3E, který nezaměnitelně připomíná speciální verzi R5 Turbo.

Renault 5 se v roce 2023 vrátí jako elektricky poháněný čtyřmetrový hatchback nesoucí designové prvky inspirované původním designem, ale s moderním stylem odlišujícím jej od originálu. Na přehlídce Chantilly Arts & Elégance a poté na autosalonu v Paříži se představí speciál R 5 Turbo 3E s extrémně širokými zadními blatníky, mohutným zadním křídlem a dalšími stylistickými prvky připomínajícími legendární speciální verzi R5 Turbo známou ze světových rallye. Stejně jako R5 Turbo neměl ve skutečnosti s konstrukcí standardního R5 nic společného, také R5 Turbo 3E ve skutečnosti nijak nesouvisí s připravovanou elektricky poháněnou řadou Renault 5.

 

Dvoumístný vůz s karoserií z uhlíkových vláken má jako kdysi R5 Turbo pohon zadních kol. Každé kolo pohání samostatný elektromotor. Dohromady poskytují výkon 280 kW (380 k) a točivý moment 700 N.m. Vozidlo je vybaveno ochranným rámem homologovaným pro motoristický sport. Speciální řízení umožňuje bleskově rychlé změny směru. Podvozek má hmotnost 980 kg ale k tomu je třeba připočítat 520 kg akumulátoru.

 

Řidiči se nabízí speciální režimy Drift a Donut a zrychlení z 0 na 100 km/h za 3,5 s. Maximální rychlost je 200 km/h. Akumulátor s kapacitou 42 kWh poskytuje dostatek energie na několik kol na závodním okruhu.