name | autoweek.cz

Elektrifikovaný dobrodruh Nissan X-Trail

Elektrifikovaný dobrodruh Nissan X-Trail

07.09.2022 | Vladimír Rybecký | Nové modely

Nissan v evropské premiéře uvedl čtvrtou generaci crossoveru X-Trail. Bude dostupná v pěti- a sedmimístné podobě a slibuje uchovat vše, co charakterizuje toto rodinné vozidlo již 20 let: sportovní design, vysokou užitnou hodnotu a moderní pohon všech kol.

Model X-Trail se etabloval jako rodinné vozidlo pro společná dobrodružství. Se čtvrtou generací jim Nissan slibuje možnost zažít ještě více dobrodružství s pokročilým systémem elektrifikovaného pohonu všech kol a intuitivně ovládanou technikou.

 

Nová alianční platforma CMF-C umožňuje použití inovativních systémů pohonu včetně elektrifikovaných. X-Trail je druhým modelem Nissanu v Evropě, který může být k dispozici s elektrifikovaným pohonným systémem e-power, nabízeným výhradně Nissanem a umožňujícím plně elektrickou jízdu bez potřeby externího nabíjení. Tento systém byl poprvé představen v Japonsku v roce 2017 v kompaktním rodinném modelu Nissan Note, který se vzápětí stal nejprodávanějším vozem na domácím trhu. Pro X-Trail byl celý systém dále vylepšen.

 

Systém e-Power sestává z vysokokapacitního akumulátoru a integrovaného hnacího ústrojí, které zahrnuje přeplňovaný zážehový motor 1,5 l/116 kW (158 k) pracující s proměnným kompresním poměrem, generátor elektrické energie, invertor a trakční elektromotor o výkonu 150 kW. Díky čistě elektrickému pohonu nedochází ke zpožděné reakci jako u spalovacího motoru nebo hybridu. Součástí instalace e-Power je „lineární ladění“ (Linear Tune), které řídí provoz spalovacího motoru a zajišťuje, že pracuje v přiměřených otáčkách vzhledem k rychlosti jízdy a postupně zvyšuje otáčky motoru tak, aby pokryl potřebu energie při akceleraci.

 

Vzhledem k tomu, že 70 % času jízdy probíhá v příměstských oblastech, vyvinula společnost Nissan zcela nový způsob jízdy s jedním pedálem nazvaný e-Pedal Step umožňující po aktivaci řidiči zrychlovat a brzdit pouze pomocí plynového pedálu.

 

V novém X-Trailu je poprvé použit systém pohonu všech kol Nissan e-4orce, který je speciálně přizpůsoben pro elektrifikované pohony. Díky zadnímu elektromotoru o výkonu 94 kW má systém se dvěma elektromotory celkový výkon 157 kW (213 k).

 

Ačkoli verze s pohonem e-Power má tvořit většinu poptávky, X-Trail se bude nabízet také s přeplňovaným motorem 1,5 l/120 kW (163 k) s proměnným kompresním poměrem, 12 V mild-hybridní technologií, plynule variabilní převodovkou Xtronic a pohonem předních kol.