name | autoweek.cz

Elektromobil k chytrým telefonům od Xiaomi

Elektromobil k chytrým telefonům od Xiaomi

17.11.2023 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Xiaomi, jeden z největších čínských výrobců spotřební elektroniky, je další čínskou technologickou společností vstupující do světa elektromobilů. Plně elektricky poháněný sedan SU7 pro něj bude vyrábět státní společností Beijing Automotive Group.

Čínský gigant ve výrobě smartphonů Xiaomi v přehledu čínského ministerstva zveřejnil podobu svého prvního elektricky poháněného automobilu. Všichni čínští výrobci automobilů jsou povinni předložit nové modely Ministerstva průmyslu a informačních technologií. Ty, které získaly předběžné schválení, jsou každý měsíc zveřejňovány v katalogu, který je po dobu jednoho týdne otevřen veřejnosti, aby mohla odeslat zpětnou vazbu. Zveřejnění informací v katalogu nemusí nutně odpovídat časové ose produkce. Xiaomi již dříve uvedlo, že jeho elektromobil bude oficiálně uveden na trh v první polovině příštího roku.

 

SU7 je elegantní pětimístný sedan s panoramatickou skleněnou střechou. Pro Xiaomi jej bude na zakázku vyrábět státní společnost Beijing Automotive Industry Holding (BAIC). Měl by nést Xiaomi používanou značku Mi. Obrázky ukazují možnost na horní část čelního skla nainstalovat Lidar pro pokročilé asistované řízení.

 

Vůz dlouhý 4997 mm bude nabízen ve dvou verzích. S elektromotorem TZ220XS000 od United Automotive Electronics o výkonu 220 kW pohánějícím zadní kola a hmotností 1980 kg slibuje největší rychlost 210 km/h. Se dvěma motory s celkovým výkonem 495 kW pro pohon všech kol bude mít hmotnost 2660 kg a dosáhne maximální rychlost 265 km/h.

 

Levnější verze bude mít akumulátor LFP od BYD, pro dražší to bude NMC akumulátor od Contemporary Amperex Technology (CATL). Kapacitu ani dojezd zveřejněné údaje neuvádějí.

 

Vůz s adaptivním vzduchovým pérováním bude vybaven vlastním operačním systémem Xiaomi Hyper OS používaným i pro chytré telefony.

 

Xiaomi se tedy v prosazování elektromobilů připojí k dalším technologickým společnostem, jako je čínský konglomerát Huawei Technologies. Jejich vozidla jsou stále víc vybavována nejmodernějšími komunikačními technologiemi. Mezi čínskými řidiči jsou oblíbené především funkce jako hlasové ovládání a software pro asistované řízení.

 

Elektromobil je pro Xiaomi kritickým článkem v plánu vytvořit všestranný ekosystém pro zákazníky. Již byl přepracován operační systém pro chytré telefony a další domácí spotřebiče tak, aby zahrnoval i elektromobily, takže uživatelé budou moci ovládat všechny typy produktů Xiaomi na jednotné platformě. Xiaomi ovšem vstupuje do přeplněného vysoce konkurenčního automobilového sektoru.

 

Státní společnost BAIC současně v rámci společného podniku Beijing-Benz vyrábí pro čínský trh vozy Mercedes-Benz. BAIC je s podílem 10 % rovněž největším akcionářem Mercedesu-Benz.