name | autoweek.cz

ElevenEs vyrobil prototyp největšího LFP článku v Evropě

ElevenEs vyrobil prototyp největšího LFP článku v Evropě

05.10.2022 | | Tiskové zprávy

Společnost ElevenEs dokončila dvouletý vývojový program a vyrobila prototyp největšího bateriového článku v Evropě. Dodávky zákazníkům začnou v prvním čtvrtletí roku 2023.

Srbská společnost ElevenEs dokončila vývoj největšího bateriového článku LFP (Lithium Iron Phosphate) v Evropě. První šarže budou odeslány k testování zákazníkům v prvním čtvrtletí roku 2023. Společnost, která je průkopníkem ve vývoji bateriových článků, současně oznámila, že její baterie EDGE byla vystavena na konferenci The Business Booster, každoroční mezinárodní networkingové akci pořádané EIT InnoEnergy. Na konferenci, která se uskutečnila v portugalském Lisabonu, se představilo více než 150 předních udržitelných energetických technologií z celého světa.

 

Technologie LFP, která podle odhadů agentury Bloomberg NEF dosáhne v roce 2022 až 40% podíl na celosvětovém trhu akumulátorů, se vyznačuje vyšší bezpečností, nižšími náklady a zvýšenou trvalou udržitelností, protože nevyžaduje použití niklu a kobaltu. Kromě osvědčených bezpečnostních prvků v elektricky poháněných vozidlech vydrží baterie LFP dvakrát déle než běžné konkurenční technologie. Také přední automobilky jako Tesla, Volkswagen, BMW, Mercedes či Ford již v posledních měsících zavedly do svých vozových parků články akumulátorů LFP.

 

„Po vytvoření a otestování více než 500 laboratorních vzorků jsme vyvinuli konečnou chemii a design bateriových článků. Současně jsme se rozrostli v mezinárodní tým s téměř 50 lidmi a dodávky probíhají podle našich plánů. Očekáváme, že koncem tohoto roku uzavřeme financování série B, rozšíříme naše výrobní kapacity na 300 až 500 MWh a do projektu zapojíme několik dalších strategických investorů, abychom dále urychlili růst naší společnosti,“ uvedl při této příležitosti generální ředitel ElevenEs Nemanja Mikać.

 

Mikać dále zdůraznil, že ElevenEs nabídne na trhu tři různé velikosti článků EDGE v prizmatickém formátu, které budou konkurenceschopné vůči všem v současnosti dostupným sériově vyráběným bateriím na globálním trhu.

 

„Ještě před rokem byla tato společnost na stejné konferenci stále ještě raným vývojovým projektem a tento akumulátor vůbec neexistoval. Je působivé vidět, co dokázali za tak krátkou dobu,“ doplňuje informace generální ředitel EIT InnoEnergy Diego Pavia.

 

ElevenEs je průmyslový spin-off projekt společnosti Al Pack Group, nadnárodního lídra v oblasti zpracování hliníku s téměř třemi desetiletími zkušeností a know-how v oblasti vysoce přesného zpracování hliníku. To je klíčová součást výroby elektrod, která tvoří aktivní část LFP akumulátorů.

 

Laboratoř i výzkumné a vývojové centrum jsou v provozu od června 2021 a úvodní výrobní etapa bude dokončena v lednu 2023. První etapa velkokapacitní výroby 8 GWh s kapacitou dodávat akumulátory pro 200 000 vozů ročně, je naplánována do konce roku 2025. Očekává se, že brzy bude oznámen další plán rozšíření.

 

Navzdory zvýšenému počtu startupových společností, které oznamují plány na expanzi, zůstává trh s akumulátory v Evropě nedostatečně pokryt. U společností, které jsou ve vývoji produktů tak daleko jako ElevenEs, bude další rychlý růst navázán na koncentrované zaměření na produkty a dobře realizovanou strategii industrializace. Poptávka Evropy po udržitelných a lokalizovaných bateriích roste, takže spolehlivost a vedoucí postavení evropských výrobců baterií se stává nezbytností.