name | autoweek.cz

EU nestíhá plnit své cíle v oblasti surovin pro rok 2030

EU nestíhá plnit své cíle v oblasti surovin pro rok 2030

25.07.2023 | Vladimír Rybecký | Aktuality

I kdyby se dnes v Evropské unii otevíraly nové doly, bylo by podle odborníků z francouzského těžebního sektoru velmi obtížné dosáhnout cíle EU v oblasti těžby kritických a strategických surovin do roku 2030.

Aby Evropská unie dosáhla své cíle v oblasti energetiky a klimatu, bude se muset masivně elektrifikovat. To bude vyžadovat víc surovin pro výrobu zařízení na výrobu a skladování elektřiny, jako jsou akumulátory pro elektromobily i statická úložiště, větrné turbíny a solární panely. Za tím účelem Evropská komise předložila návrh zákona o kritických surovinách CRMA, jehož cílem je urychlit energetickou a ekologickou transformaci EU. Podle něj musí země EU zajistit, aby se do roku 2030 10 % těžby, 40 % rafinace a 15 % recyklace několika desítek surovin odehrávalo na domácí půdě.

 

Kromě toho Komise navrhuje, aby EU již nebyla u žádné suroviny z více než 65 % závislá na dodávkách ze země mimo EU. To je velmi obtížný úkol vzhledem k tomu, do jaké míry je EU v současné době závislá na dovozu nerostných surovin zejména z Číny, na kterou připadá až 90 % hodnotového řetězce některých materiálů.

 

Absurdní cíle

Někteří zákonodárci v Evropském parlamentu jsou ovšem proti zavedení těchto cílů a některé země EU, jako Francie a Německo, dávají přednost individuálním cílům pro jednotlivé nerostné suroviny. „Bylo by absurdní stanovit stejné cíle pro kobalt, jehož 80 % zásob se nachází v jediné africké zemi, jako pro lithium, které lze těžit v Evropě,“ vysvětlil francouzský ministr průmyslu Roland Lescure.

 

Francouzský těžební průmysl rovněž podporuje myšlenku zavedení odvětvových cílů pro jednotlivé suroviny. Jak vysvětlil zástupce generálního ředitele francouzského úřadu pro geologický a důlní výzkum BRGM Christophe Poinssot: „Evropa nemá pro většinu navržených cílů u mnoha kovů uvedených v CRMA dostatečnou výrobní kapacitu a čas na její dosažení.“

 

Neobjevené rezervy

Kromě potíží s dodávkami některých minerálů na domácím trhu však Poinssot poukázal také na nedostatky v údajích, způsobené neprozkoumaným geologickým potenciálem Evropy. „Ve Francii jsou znalosti o podzemních zdrojích velmi kusé a pokrývají pouze část země. Inventarizace, provedená před 40 lety, se dlouhou dobu omezovala na prvních 100 metrů pod zemí,“ konstatoval Christophe Poinssot.

 

Například Norsko nedávno objevilo ložisko fosfátů, které by mohlo pokrýt značnou část potřeb EU. Na začátku ledna Švédsko oznámilo objev významného ložiska oxidů vzácných zemin. „Za těchto podmínek musíme znovu investovat do dalšího poznávání našeho podloží a znovuotevření dolů. Musíme proto znovu zahájit inventarizaci nerostných zdrojů přítomných ve všech 27 členských státech EU,“ tvrdí Poinssot.

 

Není už čas – musí se začít těžit hned

„Realizace nových těžebních projektů však trvá mnoho let. V celosvětovém měřítku trvá průměrně 17 let, než se důl dostane z fáze průzkumu do fáze těžby. Na rozvoji těžebních projektů proto musíme začít pracovat hned. Jinak budou některé scénáře, které si EU přeje, omezeny našimi těžebními kapacitami,“ varoval Poinssot.

 

S tímto postřehem se ztotožňuje i francouzská Komise pro atomovou energii CEA, která je klíčovým aktérem francouzského průmyslového a technologického výzkumu. Ta tvrdí, že cíle EU nejsou příliš důvěryhodné kvůli neodmyslitelnému zpoždění při otevírání nových dolů. „V období do roku 2030 bude většina těžební kapacity, která bude v EU k dispozici, záviset na projektech, které jsou již nyní ve fázi rozpracovanosti,“ vysvětluje francouzský orgán ve svém stanovisku k návrhu CRMA. Stručně řečeno – pokud se v EU neotevřou doly již nyní, zaostane za svými cíli.

 

K řešení této situace CEA navrhuje, aby Evropská komise definovala postupně se zvyšující cíle pro podíl těžby v EU v různých časových horizontech. „Komise je příliš optimistická pokud jde o rychlost s níž budeme schopni nasadit průmyslová řešení k dosažení těchto cílů,“ uvedl zástupce CEA při Evropské komisi Bertrand Bouchet.

 

„EU má zájem na urychlení těžebních projektů, protože transformační a recyklační části hodnotového řetězce budou i nadále trvale nedostatečné k uspokojení poptávky. I kdyby se vytěžily všechny dostupné zdroje, bude jich kvůli velmi vysoké poptávce potřeba mnohem víc,“ vysvětlil Bouchet.

 

„Celosvětově nebude dostatek zdrojů pro splnění cílů v oblasti elektromobility, které přijaly všechny země na světě. To není otázka zdrojů, ale načasování,“ vysvětlil Poinssot.

 

Jean-Dominique Senard, předseda představenstva francouzské společnosti Renault, nedávno prohlásil: „Válka budoucnosti bude válkou o kovy.“