name | autoweek.cz

Evropské auto roku z Polska

Evropské auto roku z Polska

08.02.2023 | Vladimír Rybecký | Nové modely

Továrna Stellantis v polském městě Tychy zahájila výrobu vozu Jeep Avenger, který získal ocenění Evropské auto roku 2023 jako první model legendární značky s elektrickým pohonem. Současně se novým generálním ředitelem značky Jeep v regionu Velké Evropy stal Eric Laforge.

V závodě Stellantis v Tychách začala sériová výroba Jeepu Avenger. Avenger je prvním SUV značky Jeep vyráběným v Polsku. Cílem je v roce 2023 vyrobit 130 000 těchto vozů. „Pro celý náš tým je to velký důvod k hrdosti. Rok 2023 zahajujeme zahájením výroby vozidla, které si již vysloužilo uznání zákazníků i odborníků v oboru. Z naší strany mu náš tým v Tychách přidá další hodnotu - nejvyšší úroveň kvality,“ uvedl Tomasz Gębka, ředitel závodu Stellantis v Tychách.  

 

Avenger je plně elektrické SUV navržené cíleně pro trhy v Evropě. Má se proto stát klíčovým prvkem globální strategie elektrifikace, která značku směřuje k tomu, aby se stala vedoucím producentem SUV s nulovými emisemi.

 

„Cílem Jeepu je stát se v rámci EU 100% elektrickou značkou – s výjimkou Itálie, kde k tomu zatím nejsou podmínky. I nadále budeme nabízet pocit svobody a radost z jízdy, protože ten, kdo si kupuje Jeep nechce jen dopravní prostředek, ale i zábavu. Elektrický pohon to umožní, protože elektromotor má velký točivý moment a současně umožňuje tichou jízdu i v přírodě. Do konce dekády uvedeme v Evropě čtyři plně elektricky poháněné modely, přičemž Avenger je prvním z nich,“ vysvětlil nám nejvyšší představitel značky Jeep Christian Meunier.

 

Jeep Avenger je malé SUV navržené na platformě STLA Small, což je platforma PSA CMP2 resp. její elektrická verze eCMP2 vycházející ze stejného základu jako Peugeot 2008, Opel Mokka nebo DS 3 Crossback. Je dlouhý 4076 mm při rozvoru náprav 2560 mm. Je vybaven novou generací elektrického pohonného systému 400 V skupiny Stellantis, který kombinuje nový elektromotor o výkonu 115 kW (156 k) s točivým momentem 260 N.m a nový akumulátor s kapacitou 54 kWh. Má pohon předních kol a dojezd 400 km. Verze Avenger 4xe s elektrickým pohonem všech kol byla zatím předvedena jen jako koncept.

 

K dispozici je i verze se zážehovým tříválcem 1,2 THP/74 kW (100 k) vybaveným systémem Mild hybrid a pohánějícím všechna kola s možností využití systému Jeep Selec-Terrain.

 

Zahájení výroby Avengeru v Polsku přišlo ve stejné době, jako změna ve vedení v čele zastoupení značky Jeep pro Evropu. Generálním ředitelem značky Jeep v regionu Velké Evropy se stal Eric Laforge. Nahrazuje Antonellu Brunovou, která převzala odpovědnost za značku Peugeot ve stejném regionu.

 

Absolvent École Supérieure de Gestion et Finance (ESGF) v Paříži zahájil svou kariéru ve společnosti Fiat Chrysler Automobiles v roce 1990. Po letech sbírání zkušeností se stal generálním ředitelem ve Švýcarsku a poté v Německu. V letech 2015 až 2018 byl ředitelem divize příslušenství Mopar Parts & Services Minor Markets a v letech 2019 až 2020 ředitelem pro střední Evropu (tzn. CH/B/NL/AT) pro osobní a lehké užitkové vozy. Po roce 2021 byl z funkce šéfa značky Fiat Professional ve společnosti Stellantis jmenován vedoucím pro lehká užitková vozidla v regionu Rozšířené Evropy. Eric Laforge je přímo podřízen generálnímu řediteli značky Jeep Christianu Meunierovi a šéfovi Stellantis Europe Uwemu Hochschurtzovi.