name | autoweek.cz

Fiat představuje Grande Pandu

Fiat představuje Grande Pandu

14.06.2024 | Vladimír Rybecký | Nové modely

Fiat slaví své 125. narozeniny. V jubilejním roce rozšiřuje svou nabídku o model Grande Panda, prvního zástupce nové globální modelové řady. Pětidveřový hatchback, předurčený pro moderní rodiny a náročné městské prostředí, přijde jako elektromobil a hybrid.

Podle Fiatu je Grande Panda první novinkou v modelové rodině, kterou bude až do roku 2027 každý rok následovat nový model. Grande Panda má představovat budoucnost značky s nezaměnitelným designem. Technické detaily zatím nebyly zveřejněny. V tuto chvíli není nic známo ani o přesném datu uvedení nové Pandy.

 

Designéři přebírají stylistické prvky z první generace Pandy z 80. let, stejně jako ji připomíná boční profil. Vůz je založen na platformě STLA Smart od mateřské společnosti Stellantis, což je další vývojový stupeň platformy CMP Smart Car. Umožňuje využívat různé technologie pohonu. Klíčovým rozdílem oproti předchozí architektuře je, že u novější platformy pro čistě elektrický pohon je akumulátor s kapacitou 44 kWh integrovaný do podlahy a není umístěn na zadní nápravě, jak tomu bylo dříve.

 

Pětidveřové malé auto měří na délku 399 cm a působí jako robustní SUV. Délka je téměř stejná jako u Citroënu ë-C3. Při uvedení na trh bude Grande Panda k dispozici jako elektromobil a s hybridním pohonem. Hybrid odpovídá hnacímu modulu, který zajišťuje pohon v Jeepu Avenger e-Hybrid a bude mít i stejný výkon 74 kW (100 k). Elektrická Grande Panda mohla produkovat 83 kW (113 k).

 

„Nový Fiat Grande Panda je založen na globální platformě, která nám dává příležitost rozšířit dosah Fiatu. S Fiatem Grande Panda zahajujeme přechod na globální sdílené platformy, které pokrývají všechny regiony světa,“ řekl generální ředitel Fiatu Olivier Francois.

 

Foto: Stellantis/Fiat