name | autoweek.cz

Finanční ředitel Porsche: Evropa může odložit zákaz spalovacích motorů

Finanční ředitel Porsche: Evropa může odložit zákaz spalovacích motorů

28.01.2024 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Podle finančního ředitele společnosti Porsche Lutze Meschkeho by se evropský plán na postupné ukončení prodeje nových automobilů se spalovacími motory od roku 2035 mohl posunout.

EU rozhodla, že od roku 2035 již nebudou nová auta smět vypouštět CO2. To znamená zákaz motorů na benzin a naftu a přechod na elektromobily a vodík. V automobilce Porsche ale věří, že by se rozloučení se spalovacím motorem v Evropě mohlo odložit. „V současné době se hodně diskutuje o konci spalovacího motoru. Myslím, že by se to mohlo odložit,“ řekl finanční ředitel Porsche Lutz Meschke v Singapuru při představení dlouho odkládaného elektrického SUV Macan.

 

Příští generace SUV střední třídy bude postavena výhradně jako elektromobil. Současný model se spalovacím motorem bude ještě nějaký čas paralelně v nabídce, ale pouze mimo Evropu. Porsche má ambiciózní plány pro elektromobily: do roku 2025 má být polovina všech prodaných nových vozidel elektrifikovaná – tedy plně elektrická nebo plug-in hybridní. Očekává se, že do roku 2030 bude podíl všech nových vozidel s plně elektrickým pohonem činit víc než 80 %.

 

To, že nyní vysoký manažer automobilky mluví o odložení vyřazování spalovacích motorů v Evropě, se děje na pozadí klesajících objednávek elektromobilů. Podle odborníků je to způsobeno přetrvávajícím nedostatkem dobíjecí infrastruktury a vysokými cenami vozidel. V Německu byl na konci roku 2023 předčasně ukončen environmentální bonus na nákup elektromobilů, což Porsche považuje za chybu.

 

„Výrobci prémiových a luxusních elektromobilů by se sice mohli obejít bez dotací, ale v objemovém segmentu bylo chybou je zrušit. Musíme se podívat, jak strmá bude křivka náběhu v příštích několika letech. Pokud bude situace jako nyní, kdy v Evropě panuje určitá neochota kupovat elektromobily, pak se možná dotace vrátí,“ řekl finanční ředitel Porsche Meschke.

 

Než byl loni schválen plán EU na postupné vyřazování nových vozidel se spalovacími motory, Německo si zajistilo, že vozidla poháněná syntetickými palivy (takzvanými e-palivy) budou mít v EU i nadále budoucnost jako alternativní možnost. Porsche tuto technologii podporuje. Automobilka se v roce 2022 připojila ke skupině investorů, kteří vsadili 260 milionů dolarů do startupu budujícího závod na výrobu e-paliv v Chile.

 

Za současného stavu se Porsche drží svého plánu na elektrifikaci. Po elektromobilu Taycan a novém Macanu budou malé sportovní vozy Boxster a Cayman a také velké SUV Cayenne nabízeny i s akumulátory. Čistě elektrická budoucnost se očekává i u luxusního sedanu Panamera. Porsche také oznámilo uvedení nového luxusního SUV s elektrickým pohonem. Elektrifikace se ovšem netýká legendární řady 911.