name | autoweek.cz

Firestone představil závodní pneumatiky z guayule

Firestone představil závodní pneumatiky z guayule

10.08.2022 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Po předvedení během květnové soutěže ve výměně kol Indy 500 Pit Stop Competition Firestone tento víkend v ulicích Nashvillu nabídl alternativní pneumatiky, pro něž byla použita směs částečně obsahující pryž vyrobenou z keře guayule.

Se závodními pneumatikami vyrobenými z guayule mohou řidiči IndyCar očekávat stejnou výkonnost a odolnost jako u tradičních závodních pneumatik Firestone. Primární směs a konstrukce pneumatiky jsou stejné jako u letošních pneumatik Firestone Firehawk pro silniční okruhy.

 

Použití příměsi guayule v závodním nasazení je v této sezóně omezeno pouze pro Nashville, nicméně Firestone hodlá v roce 2023 přírodní kaučuk guayule začlenit do více svých závodních pneumatik. Firestone už za 10 let investoval do vývoje pneumatik z guayule přes 100 milionů USD.

 

Guayule (Parthenium argentatum) je rychle rostoucí keř na pouštích ve Spojených státech a Mexiku, takže při pěstování na farmách nevyžaduje časté zalévání. Přitom má vysoký energetický potenciál, což jej dělá velmi zajímavým pro syntézu některých druhů etanolu a syntetického plynu. Guayule produkuje přírodní kaučuk téměř ze všech svých částí.

 

Alternativní pneumatiky se zeleným označením na bočnicích pro závod zvolil Kanaďan Dalton Kellett startující v týmu A. J. Foyt Racing s vozem Dallara-Chevy. V kvalifikaci vybojoval 12. místo ze 26 startujících, ale v závodě se ve 26. kole stal jedním z jezdců, kteří byli vyřazeni při hromadné kolizi několika vozů.