name | autoweek.cz

Ford vyvíjí světlomety promítající informace

Ford vyvíjí světlomety promítající informace

17.08.2022 | Vladimír Rybecký | Trendy

Ford zkouší technologii světlometů, která pomáhá řidičům sledovat silnici.

Projekční neboli „head-up“ displeje již nějakou dobu pomáhají řidičům soustředit se na cestu před sebou. Nyní však inženýři Fordu zkoušejí novou technologii světlometů, která by mohla přispět k tomu, aby řidiči nepřestali sledovat prostor před vozem.

 

Nová technologie dokáže promítat na silnici navigační pokyny, rychlostní omezení nebo informace o počasí, takže řidič nemá důvod spouštět zrak ze silnice.

 

Noční doba je pro řízení rizikovější. Například ve Velké Británii dochází ke 40 % nehod za tmy i přesto, že za volantem sedí mnohem méně lidí než ve dne. Riziko se zvyšuje vždy, když řidič spustí oči ze silnice. Vozidlo jedoucí rychlostí 90 km/h urazí za sekundu 25 metrů, což znamená, že i krátký pohled na navigaci na displeji může mít za následek 10 či více metrů ujetých „naslepo“. Na neosvětlené silnici by tak řidič mohl snadno přehlédnout důležitou značku nebo zatáčku.

 

Promítání informací na vozovku pomocí světlometů s vysokým rozlišením by mohlo být přínosem i pro ostatní účastníky silničního provozu. Například v situaci, kdy je stávající dopravní značení vybledlé nebo nejasné, by se na vozovku mohl promítat přechod viditelný pro chodce i řidiče. K dalším možnostem patří zobrazení jízdní stopy, po které má řidič jet, aby měl jistotu, že předjede cyklistu s bezpečným bočním odstupem.

 

Nová technologie by mohla řidiči poskytovat informace o změnách počasí, například o sněžení, mlze, kluzkém povrchu nebo zledovatělé vozovce. Propojení světlometů s navigačním systémem by mohlo zobrazovat blížící se zatáčky a na vozovku by se mohla promítat i šířka vozidla, což by řidiči pomohlo posoudit, zda se vejde do mezery nebo na parkovací místo.

 

Jedná se o technologii, kterou nám před časem poprvé představila společnost Varroc Lighting Systems a na níž pracují její vývojáři v Šenově u Nového Jičína. Technici Varroc Lighting Systems na vývoji nových technologií osvětlení automobilů úzce spolupracují i s techniky společnosti Ford.

 

Pozn.: Promítání obrazu na vozovku může na různých trzích podléhat různým právním předpisům.