name | autoweek.cz

Giugiaro: Cybertruck je „Picasso mezi automobily“

Giugiaro: Cybertruck je „Picasso mezi automobily“

26.12.2023 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Italská designová legenda Giorgetto Giugiaro nazvala Tesla Cybertruck „Picasso mezi automobily“. Šéfdesignér Tesly Franz von Holzhausen tvrdí, že se nejedná o experiment.

„Generální ředitel Tesly Elon Musk rozbil tradiční očekávání, jak by měl pickup vypadat,“ konstatoval legendární designér Giorgetto Giugiaro.

 

„Picasso způsobil revoluci v malbě, protože měl odvahu. Byl to umělec rozkladu reality. Podobným způsobem generální ředitel Tesly Elon Musk rozbil tradiční očekávání, jak by měl pickup vypadat,“ řekl Giugiaro italskému deníku la Repubblica.

 

Giugiaro je tvůrcem jediného dalšího vozidla vyrobeného z nerez oceli, DeLoreanu DMC 12 z roku 1981, který se proslavil hraním ve filmech Návrat do budoucnosti. Giugiaro věří, že Cybertruck by se mohl stát velmi úspěšným: „Bude to obrovský úspěch, protože lidé chtějí vyniknout. Nepředstavuje hledání harmonie a dokonalosti, ale emocí a robustnosti.“

 

Jeho syn Fabrizio, rovněž věhlasný automobilový designér jako jeho otec, také Cybertruck chválil, ale ne za jeho odvážný a nezaměnitelný styl: „Skládám Elonu Muskovi poklonu za to, že měl odvahu a pochopil touhu lidí vyniknout.“

 

Dlouho odkládaný Cybertruck se začíná prodávat s cenou od 60 990 USD (1,36 milionu Kč), o více než 50 % víc, než jakou v roce 2019 sliboval generální ředitel Elon Musk, a s podstatně kratším dojezdem (400 až 550 km podle standardu EPA v závislosti na systému pohonu), než původně sliboval.

 

„Hranatý, polarizující design Cybertrucku pomůže posílit značku Tesla. Milujte to nebo nenávidíte, je to začátek konverzace a přiměje lidi mluvit o značce,“ řekl šéfdesignér Tesly Franz von Holzhausen v Petersen Automotive Museu v Los Angeles zařazení Cybertrucku do expozice Tesly.

 

„Jen proto, že vypadá jinak, neznamená, že to nemůže být potenciálně velkoobjemové vozidlo. Oslovujeme lidi, kteří by nikdy předtím neměli pick-up, přičemž někteří potenciální majitelé na něj v showroomech Tesla stojí ve frontě, takže si nemyslím, že je to experiment,“ řekl von Holzhausen.

 

„Karoserie z nerez oceli má všechny úhly ostré, částečně proto, že tradiční lis nedokáže nerez ocel ohnout do křivek. Lamborghini Countach, rovněž agresivně hranatý automobil, také inspiroval design, stejně jako stíhací letoun F-117 Stealth Fighter společnosti Lockheed. Ten také vypadá, že by neměl dělat to, co dělá, ale inteligentní inženýři na to přišli,“ dodal von Holzhausen. Designérské studio Tesla se rovněž inspirovalo automobilem Lotus Esprit, z něhož se stala ponorka ve filmu o Jamesu Bondovi z roku 1977 Špion, který mne miloval. Tento Lotus si Musk koupil.