name | autoweek.cz

GM zvyšuje výrobní cíl pro Opel Ampera

GM zvyšuje výrobní cíl pro Opel Ampera

17.11.2011 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Prodej elektromobilu s prodlouženým dojezdem Chevrolet Volt sice po prvotním zájmu kupujících v USA výrazně poklesl, ale GM je optimistické s ohledem na evropské ambice jeho sesterského modelu Opel Ampera.

Opel Ampera (ve Velké Británii, kde je v rámci Evropy největší vládní podpora elektromobility, se nabízí jako Vauxhall Ampera) je sice pod zevnějškem velmi podobný modelu Chevroletu Volt, mnoho lidí v USA však tvrdí, že evropský zevnějšek je mnohem atraktivnější. Spousta Evropanů s nimi souhlasí. Po technické stránce se jedná o zcela identický automobil. Ostatně Ampera i Volt se vyrábějí na stejné lince závodu Hamtramck v Detroitu.

V prvním roce výroby bylo plánováno vyrobit 8000 vozů Ampera, ale vysoká poptávka způsobila, že tento počet bylo nutné zvýšit. GM již nyní eviduje více než 6000 předplacených rezervací (což ale obnáší jen vratnou zálohu ve výši 150 eur). Počet vozů Ampera vyrobených v roce 2012 se proto nyní předpokládá mezi 10 000 a 15 000 vozy.

GM se podle všeho poučilo z obtíží, které mělo při snaze vyrovnat se s rychlostí prodeje Chevroletu Volt. Vedení koncernu očekává, že bude schopno bez problému tento zvýšený cíl splnit. Ampera je uváděna jako model vyšší úrovně než běžný Opel. Její uvedení na trh se považuje za snahu nejen prodávat automobil, ale současně podpořit pověst značky. Zařadí se totiž do proklamované rozsáhlé modelové ofensivy, kterou Opel a Vauxhall připravují na následující rok uvedení šesti nových vozů.

Zajímavé bude sledovat souboj Opelu (Vauxhallu) Ampera se Chevroletem Volt, který bude rovněž uveden na evropské trhy. Cena Voltu by přitom měla být o trochu nižší. Opel ale nabídne osmiletou záruku na lithio-ionové akumulátory Ampery.