name | autoweek.cz

Goldman Sachs: ceny akumulátorů klesají rychleji, než se čekalo

Goldman Sachs: ceny akumulátorů klesají rychleji, než se čekalo

06.11.2023 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Ceny akumulátorů pro elektromobily klesají rychleji, než se očekávalo. Uvádí to analýza investiční bankovní společnosti Goldman Sachs.

Analytici Goldman Sachs Research očekávají, že ceny akumulátorů do roku 2025 klesnou na 99 USD/1 kWh, což je 40% pokles oproti roku 2022. Předchozí prognóza počítala s poklesem o 33 %.

 

„Naši analytici očekávají, že téměř polovina poklesu cen bude způsobena klesajícími cenami surovin pro elektromobily, jako jsou lithium, nikl a kobalt. Očekává se, že ceny akumulátorů klesnou v letech 2023 až 2030 v průměru o 11 % ročně,“ uvedl Nikhil Bhandari z Goldman Sachs Research.

 

Goldman Sachs Research odhaduje, že bez dotací by trh s elektromobily mohl dosáhnout nákladové parity s vozidly se spalovacími motory na základě celkových nákladů na vlastnictví přibližně v polovině tohoto desetiletí. „Snížení nákladů na akumulátory by mohlo vést ke konkurenceschopnějším cenám elektromobilů, jejich rozsáhlejšímu přijetí spotřebiteli a dalšímu růstu celkového trhu s elektromobily a akumulátory,“ tvrdí Bhandari.

 

Zatím v čele rozvoje elektromobility stojí Čína, jejíž elektrifikovaná vozidla jsou na tamním trhu ve srovnání s Evropou a USA cenově konkurenceschopnější než modely se spalovacími motory. Zatímco tamní prodej elektromobilů dotují čínští výrobci, kteří prodávají elektromobily se ztrátou, Goldman Sachs Research očekává, že se to v polovině dekády změní, protože ceny akumulátorů klesají a prodej elektromobilů roste. To podle Goldman Sachs Research povede k výraznému snížení nákladů na elektrická vozidla.

 

Zatímco čínští spotřebitelé mají stále víc možností pro cenově dostupné elektromobily, automobilky v USA a Evropě se dosud zaměřují na větší a luxusnější modely. „Věříme, že čínský trh s elektrickými vozy může být tím nejschopnějším, aby spotřebitelům umožnil přijetí elektromobilů,“ říká Bhandari.

 

Analytici Goldman Sachs ve své prognóze označují za důvod rychlejšího poklesu cen akumulátorů nové technologie. Zpráva zdůrazňuje inovace akumulátorů elektromobilů, které by mohly přijít na trh později v tomto desetiletí. Bhandari také poukazuje na nové struktury akumulátorů, jako jsou ty, které zvětšují velikost jednotlivých článků. To umožňuje zjednodušit výrobní proces výroby modulů akumulátorů, což vede k významným úsporám práce a strojního času.