name | autoweek.cz

Historie motorů Laurin & Klement a Škoda

Historie motorů Laurin & Klement a Škoda

22.12.2020 | Vladimír Rybecký | Auto archív

První díl publikace o historii motorů z Mladé Boleslavi dokumentuje 80 konstrukcí, které vznikly mezi léty 1899 a 1948. Knihu doprovází unikátní obrazová dokumentace včetně mnoha výrobních výkresů.
Společnost Škoda Auto si v letošním roce připomenula 125 let od chvíle, kdy Václav Laurin a Václav Klement v Mladé Boleslavi založili společný podnik a položili tak základ dnešních úspěchů.
 
Po jízdních kolech přišly od roku 1899 motocykly, nejprve s jednoválcovými motory ale brzy i se dvouválci a dokonce se čtyřválci. Před 115 lety, v prosinci 1905, představil týdeník Sport a hry českým čtenářům první automobil z Mladé Boleslavi Laurin & Klement Voiturette A.
 
Následoval bezpočet dalších modelů a spolu s nimi i motorů. Právě jim je věnována nová kniha z pera Martina Chlupáče. První díl mapuje vývoj pohonných jednotek z Mladé Boleslavi v letech 1899 až 1948. Na 506 stránkách obsahuje detailní popis téměř 80 motorů, které v uvedených letech vznikly a k nimž se zachovala alespoň základní dokumentace. Bohatý, většinou dobový fotografický doprovod doplňují originální konstrukční výkresy. Kniha rovněž seznamuje s některými méně známými konstrukcemi, okolnostmi návrhů zajímavých motorů Laurin & Klement a Škoda a s klíčovými osobnostmi, které za jejich vznikem stály.
 
Vedle motorů pro osobní vozy jsou samostatné kapitoly věnovány pohonným jednotkám pro nákladní automobily, závodní speciály a letadla.
 
Kniha Historie motorů Laurin & Klement a Škoda/I. díl 1899 - 1948 je dostupná v prodejně Škoda Muzea a v knižním maloobchodu za 490 Kč. Druhý díl, mapující motory automobilky Škoda od roku 1949 do současnosti, vyjde v listopadu 2021.