name | autoweek.cz

Honda a Sony uvádějí novou značku elektromobilů

Honda a Sony uvádějí novou značku elektromobilů

11.01.2023 | Vladimír Rybecký | Trendy

Honda spojila síly se společností Sony a na veletrhu CES spolu předvedly prototyp Afeela. Zaměřuje se na pokročilou asistenci řidiče a uživatelsky orientovaný interiér, přičemž cílem je dosáhnout autonomní jízdu úrovně 3. Vůz by měl být v prodeji v USA do roku 2026.

Společnosti Honda a Sony se spojily aby vytvořily automobil budoucnosti. Elektromobil Afeela, vytvořený společným podnikem Sony Honda Mobility, je název značky, která představuje „pocit“. První prototyp má moderní styl, nicméně ten je v souladu se současnými designovými trendy elektromobilů. Neobvyklým detailem je jen displej mezi předními světlomety, který dokáže zobrazovat informace lidem před vozem.

 

Co však prototyp Afeela odlišuje od tradičního automobilového trhu je jeho přístup k mobilitě. Generální ředitel společnosti Sony Honda Mobility Yasuhide Mizuno na pódiu veletrhu CES vysvětlil étos společného podniku a vyzval k přesunu pozornosti od „síly a výkonu k softwaru, sítím a uživatelským zkušenostem.“

 

Informace o prototypu Afeela se zaměřují výhradně na design a nejsou k dispozici žádné údaje o výkonech. Konstruktéři do koncepčního vozidla vměstnali 45 kamer a senzorů. Jeho elektronická řídicí jednotka má maximální výpočetní výkon 800 Tera operací za sekundu. Zážitek z jízdy bude určovat Snapdragon Digital Chassis od Qualcomm Technologies, automobilová platforma propojená s cloudem, která pomáhá řídit dynamiku podvozku a asistenční funkce pro řidiče.

 

S tímto výpočetním výkonem a řadou senzorů bude asistent řidiče na úrovni 2 standardem a bude použitelný ve většině situací včetně jízdy ve městě. Společnost navíc tvrdí, že se připravuje omezený systém autonomního řízení úrovně 3.

 

V interiéru prototypu Afeela je volant, sestava displejů v délce přístrojové desky a otevřená koncepce středové konzole. K dalším pozoruhodným prvkům patří intuitivní navigace prostřednictvím rozšířené reality a vytvoření modelového světa videohry s pomocí americké společnosti Epic Games. Tím však přetváření reality nekončí, protože společnost plánuje vytvořit i vlastní metaverzi.

 

Sony ukazuje, že to se svými automobilovými ambicemi myslí vážně. Mimo jiné chce hrát na silné stránky umělé inteligence, zábavy a kamerových senzorů. Sony již v minulých letech v Las Vegas ukázala dva prototypy elektromobilů pod názvem Vision-S.

 

Sony podniká ve videoherním byznysu s Playstation, má hudební společnost a hollywoodské studio. Proto chce v autě poskytovat zábavu. Japonci vidí auta - tedy především elektromobily - jako důležitou platformu pro budoucnost svých technologických a zábavních produktů. Společnost Sony uvedla, že její software bude nabízet služby předplatného, ​​což znamená, že majitelé vozidel budou pravděpodobně muset platit měsíční poplatek za používání určitých funkcí.

 

Společnost Sony Honda Mobility uvádí, že bude vyvíjet produkční verzi Afeely. Potenciální zákazníci si ji mohou předobjednat v první polovině roku 2025, přičemž dodání je plánováno na jaro 2026.