name | autoweek.cz

Huawei a Chery uvedou první Luxeed

Huawei a Chery uvedou první Luxeed

14.08.2023 | Vladimír Rybecký | Trendy

Technologická společnost Huawei oznámila uvedení elektricky poháněného sedan pod nově vytvořenou značkou Luxeed. Jde o další netradiční projekt Huawei v rámci automobilového průmyslu, tentokrát jako součást společného projektu s automobilkou Chery.

První produkt společně vyvinutý společnostmi Huawei a Chery poutá v rámci automobilového v průmyslu po celém světě velkou pozornost. O spolupráci mezi Huawei a Chery zatím nejsou známé žádné další podrobnosti.

 

Huawei společně s automobilkou Seres provozuje také značku Aito, která loni uvedla na čínský trh svůj první model M5 EV. Její vozy vyrábějí také automobilky Chery, BAIC a Anhui (JAG). Společně se značkami Avatr (patří koncernu Changan) a Nio a výrobcem akumulátorů CATL Huawei vyvíjí čtyři nové modely založené na nové platformě nazvané CHN a zahrnující akumulátory od CATL. Ty mají být uvedeny na trh do roku 2025.

 

Nyní generální ředitel společnosti Huawei Richard Yu (Chengdong Yu) sdílel oficiální snímek prvního sedanu společnosti Huawei, který nese novou značku Luxeed. Tento elektricky poháněný vůz bude oficiálně představen ještě v tomto čtvrtletí – možná již 25. srpna na autosalonu v Čcheng-tu (Chengdu Auto Show) a jeho uvedení na trh se očekává koncem tohoto roku.

 

Název Luxeed v sobě skrývá jméno špičkové značky elektromobilů Exeed společnosti Chery. Elektromobil s interním kódovým označením EH3 je založen na platformě Chery E0X, na níž vzniknou i připravované modely Chery Exeed Sterra ES a Exeed Sterra ET. Tato platforma je určena pro dvoumotorový pohon všech kol a využívá architekturu 800 V s akumulátorem od společnosti CATL pro dojezd 700 km.

 

Luxeed EH3 je čtyřdveřový sedan s profilem kupé (fastback) a výsuvnými klikami dveří. Tento typ karoserie je v Číně u velkých aut stále oblíbený. Pětipaprsková kola odhalují červené třmeny brzd Brembo. Díky skupině světlometů ve tvaru písmene C vpředu a logu značky Luxeed v přední části krytu motoru je vůz dobře rozpoznatelný. Na zádi je logo Chery.

 

Na střeše je vůz osazen senzorem LiDAR. Navíc má 11 HD kamer, radar s třímilimetrovými vlnami na přídi a 12 ultrazvukových radarů. Tyto systémy podporují pokročilé funkce jízdních asistentů pracujících se systémem Huawei ADS 2.0. Díky němu Luxeed EH3 dokáže ujet až 200 km bez manuálního zásahu. Systém podporuje také NCA (Navigation Cruise Assist), který umožňuje autu jet samostatně ve městech nebo na dálnicích. Tato funkce bude dostupná ve 45 čínských městech už po uvedení vozu na trh a postupně bude rozšiřována o další města.

 

Funkce asistentu pro jízdu ve městě v rámci ADS 2.0 už byla spuštěna mj. v Šanghaji, Šen-čenu (Shenzhen), Kantonu (Guangzhou), Chang-čou (Hangzhou) a Čchung-čchingu (Chongqing). Tato funkce má podle Huawei využívat sítě BEV (Bird’s Eye View) a GOD (General Obstacle Detection) pro vnímání abnormálních objektů, jako jsou převrácená vozidla, padlé stromy atd.

 

Luxeed bude prvním vozidlem, které bude vybaveno palubním operačním systémem Huawei HarmonyOS 4.0, který bude mít inteligentnější hlasový asistent a novou generaci technologie bezdrátového připojení s krátkým dosahem nazvanou NearLink. Huawei tvrdí, že tato nová technologie je mnohem rychlejší než Bluetooth. Systém HarmonyOS 4 bude vysoce kompatibilní s telefony a notebooky Huawei. Navíc bude podporovat videohry díky výkonnému čipu 8295 od Qualcommu. K vozidlu bude možné připojit také kvadrokoptéru, která bude streamovat video přímo na displej auta.

 

Vůz má vzduchové odpružení a dvoumotorový pohon všech kol. O pohonné jednotce zatím nejsou žádné informace.

 

Základní cena za Luxeed EH3 má být překvapivě nízká – údajně kolem 200 000 jüanů, což je ekvivalent asi 25 000 eur (600 000 Kč).