name | autoweek.cz

Hyundai dodá Ivecu elektrickou dodávku pro Evropu

Hyundai dodá Ivecu elektrickou dodávku pro Evropu

01.02.2024 | Vladimír Rybecký | Doprava

Hyundai bude dodávat elektricky poháněné užitkové vozidlo střední velikosti pro Iveco, čímž doplní jeho velkou dodávku Daily. Výroba bude spuštěna v září.

Hyundai Motor dodá Ivecu plně elektricky poháněnou střední užitkovou dodávku, což italskému výrobci nákladních vozidel a autobusů umožní v tomto segmentu konkurovat Stellantisu, Fordu s Volkswagenem a Renaultu. Aktuálně je lehčím produktem Iveca jen velká dodávka Daily, jejíž hmotnost přesahuje 3,5 t a pro kterou již nabízí i plně elektricky poháněnou verzi.

 

Spolupráce rozšiřuje stávající dohodu o partnerství uzavřenou v roce 2022. Hyundai Motor pomáhá společnosti Iveco vyvíjet verze s pohonem s palivovými články na vodík pro velkou dodávku eDaily FCEV a městský autobus E-Way FCEV. Dohoda připravuje cestu i pro pokračující projekty spolupráce mezi oběma společnostmi.

 

V rámci nové smlouvy Hyundai dodá Ivecu středně velkou elektrickou dodávku o hmotnosti 2,5 až 3,5 t na základě své platformy Global eLCV. Hyundai bude vyrábět a dodávat podvozek s kabinou nového vozu pro evropský trh, zatímco Iveco jej lokálně přizpůsobí a bude exkluzivně distribuovat prostřednictvím svých prodejních kanálů pod vlastní značkou. Spuštění výroby se očekává v září.

 

Nový užitkový vůz umožní Ivecu rozšířit svou řadu, která je nyní založena na těžších vozidlech, do segmentu, kde konkurenti nabízejí plně elektrické střední dodávky nebo je brzy uvedou na trh. Nové plně elektricky poháněné vozidlo pomůže Ivecu obsloužit evropský trh, kde je městská a příměstská distribuce a doručování pro logistické operátory zásadní.