name | autoweek.cz

Hyundai Nexo do prodeje na českém trhu

Hyundai Nexo do prodeje na českém trhu

07.07.2022 | Vladimír Rybecký | Nové modely

Bezprostředně po otevření první veřejné vodíkové plnicí stanice v České republice Hyundai zahájil prodej luxusního SUV Nexo s elektrickým pohonem napájeným vodíkovými palivovými články. Hyundai Nexo s cenou začínající na 1 899 990 Kč nabídne dojezd 666 km.
Společnost Vítkovice otevřela první veřejnou vodíkovou plnicí stanici v České republice. Plnicí stanice je v Ostravě u vjezdu do výrobního areálu společnosti Cylinders Holding v areálu Dolní oblasti Vítkovice, jejíž generálním partnerem je Hyundai. Mobilitu Dolní oblasti Vítkovice zajišťují vozy Hyundai Tucson a Kona Electric vyráběné v nedalekém výrobním závodě Hyundai Motor Manufacturing Czech v Nošovicích.

Vybudování stanice trvalo dva měsíce a přišlo na 14 milionů korun. Vysokotlaké nádoby dodala skupina Cylinders Holding, další části firmy APT a Vítkovice IT Solutions. Vodíkem stanici plní společnost Messer Technogas. Plnění nádrže na tlak 500 bar trvá 3 minuty, což znamená naplnění nádrže osobního auta pracujícího s tlakem 700 bar ze 70 %. Zbylých 30 %, tedy na 700 bar, zabere dalších 50 minut.
 
Hyundai Nexo je druhou generací sériově vyráběného elektromobilu s vodíkovými palivovými články. Přední kola pohání elektromotorem o výkonu 120 kW a dojezd je 666 km podle WLTP. Bezpečnostní nádrže na vodík mají objem 156,6 l, což odpovídá 6,3 kg plynu pod tlakem 700 bar. Vůz nabízí pokročilé technologie včetně řady inteligentních asistenčních systémů řidiče.
 
Výbavový stupeň Style s cenou od 1 899 990 Kč vč. DPH se dodává se 17“ koly z lehké slitiny, vyhřívanými předními sedadly, přístrojovým panelem Supervision 10,25“, dvouzónovou klimatizací, parkovací kamerou, asistenčními systémy a integrovanou navigací s dotykovým displejem 12,3“. Výbava Premium přidává 19“ kola z lehké slitiny, panoramatické střešní okno včetně střešních ližin, kamerové sledování mrtvého úhlu BVM, odvětrávání předních a vyhřívání zadních sedadel, 360° kamerový systém nebo prémiový audiosystém Krell. Cena Nexo Premium je 1 999 990 Kč vč. DPH. Na Nexo se vztahuje pětiletá záruka bez omezení kilometrů vč. záruky 8 let/200 000 km na trakční akumulátor.
 
Prodej modelu Nexo bude v počáteční fázi probíhat mimo autorizovanou prodejní síť Hyundai přímo přes fleetové oddělení společnosti Hyundai Motor Czech. Obce, kraje, úřady, školy, veřejnoprávní instituce nebo neziskové organizace mohou aktuálně pořídit vozidla s palivovými články s příspěvkem až 500 000 Kč na jedno vozidlo v rámci dotační výzvy Národního programu Životní prostředí č. 3/2022: Ekomobilita, vyhlášené Ministerstvem životního prostředí prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR.