name | autoweek.cz

Hyundai vystaví miniaturní hybrid

Hyundai vystaví miniaturní hybrid

04.09.2009 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Korejská automobilka Hyundai v posledních měsících hýří aktivitou. Šrotovací prémie ji během léta vynesly na neuvěřitelné první místo v prodeji ve Velké Británii a přinesly jí i obrovský nárůst prodeje ve Spojených státech. Nadcházející autosalon ve Frankfurtu navíc ukáže, jak je také aktivní v přípravě na budoucí roky. Viceprezident Hyundaie Europe Allan Rushforth totiž slibuje neméně než devět nových modelů představených během 13 měsíců počínaje říjnem 2010.

Nejvýznamnější premiérou Hyundaie ve Frankfurtu samozřejmě bude nový SUV iX35 (což je nástupce Tucsonu). Ale mezi odborníky bude velkým magnetem také koncept malého vozu s hybridním pohonem iX-Metro. Tento další krok ve firemní strategii, označované jako Blue Drive.
Nový iX-Metro přináší celou řadu nových technologií vedoucích ke snižování emisí a zlepšujících hospodárnost provozu. U Hyundaie tento koncept označují jako malý crossover určený pro evropské zákazníky.
Nekonvenční tvary vozu, které jsou natolik potrhlé, až působí zajímavě, jsou pátým návrhem Globálního designérského týmu z jihokorejského Namyangu. A stejně jako předchozí čtyři koncepty i jeho design má být přímým předobrazem připravovaného sériového modelu.
Novinka je přímým pokračovatelem studie Blue-Will, vozu s hybridním pohonem s možností dobíjení ze zásuvky, představeným v dubnu na autosalonu v Soulu.
Unikátní na hybridním pohonu nového minivozu je použití litrového zážehového tříválce vybaveného přímým vstřikováním benzinu a proměnlivým časováním rozvodu a disponujícím výkonem 92 kW. Ten je kombinován se šestirychlostní dvojspojkovou převodovkou a samozřejmě elektromotorem.
Kromě už uvedených vozů má Hyundai pro Frankfurt připravenu ještě další senzaci v podobě minivozu i10 poháněného elektromotorem o výkonu 60 kW. V tomto případě nepůjde jen o studii, protože zahájení jeho prodeje se v Koreji předpokládá už ve druhé polovině roku 2010. Elektrický i10 bude používat lithio-ionové akumulátory od korejské firmy LG.