name | autoweek.cz

JLR převádí závod v Nitře na výrobu elektromobilů

JLR převádí závod v Nitře na výrobu elektromobilů

01.11.2023 | Vladimír Rybecký | Aktuality

JLR bude v budoucnu ve svém závodě ve slovenské Nitře vyrábět elektromobily. První elektrická vozidla sjedou z tamní výrobní linky před koncem dekády, zatím však není jasné, jaké modely to budou.

JLR bude v budoucnu vyrábět elektromobily také ve slovenské Nitře. Továrna bude během příštích pěti let přeměněna na výrobu elektromobilů jako součást celkové investice 15 miliard liber do elektrické budoucnosti skupiny oznámené v dubnu. Nyní to oznámila společnost JLR.

 

JLR plánuje do roku 2030 představit devět plně elektrických modelů pod značkami Jaguar, Range Rover, Defender a Discovery. V Nitře se vyrábějí Defender a Discovery se spalovacími motory, takže by bylo logické, že budou pokračovat i jejich elektrifikovaní nástupci.

 

Výkonná ředitelka závodu JLR Barbara Bergmeierová k tomu uvrdla: „Jsem nadšená, že mohu oznámit, že náš nejmodernější závod v Nitře bude v tomto desetiletí vyrábět elektrická vozidla jako součást naší strategie elektrifikace. Jedná se o doklad důvěry v 5000 kvalifikovaných a oddaných lidí v závodě a demonstruje to jak klíčovou roli Nitra hraje v naší úspěšné současnosti.“

 

Závod byl otevřen teprve v roce 2019 a od té doby zde bylo vyrobeno 365 000 vozidel. Je mnohem modernější než britské závody, nicméně budoucnost závodu nebyla dlouho jasná s ohledem na finanční potíže JLR. JLR do výstavby závodu investovala 1,3 miliardy eur a instalovala zde moderní výrobní a dopravní systém Pulse Carrier společnosti Kuka používaný ve vysoce automatizované produkci – ve své době to byl první závod s touto technologií. To snižuje manipulační časy o 30 % ve srovnání s konvenčními systémy.

 

Závod v Halewoodu (vyrábějící Range Rover Evoque a Discovery Sport) se stane prvním výrobním závodem JLR s plně elektrifikovanou produkcí a závod v Solihullu bude vyrábět elektrické modely Range Rover, Range Rover Sport a Jaguar. Takže i v tomto ohledu to pro Nitru v budoucnu ponechává Defender a Discovery nebo zcela nové modelové řady s elektrickým pohonem. Engine Manufacturing Center ve Wolverhamptonu bude vyrábět elektrické pohonné jednotky (EDU) vyvinuté ve Whitley a Castle Bromwich se připravuje na výrobu panelů karoserií pro elektromobily.