name | autoweek.cz

Káva za volantem

Káva za volantem

20.10.2010 | | Autoservis

Řidiči, káva je vhodná nejen před jízdou, ale i během ní. Uvádí to zpráva Institutu kávy.

Statistiky nehodovosti v České republice jsou stále tragické. Více než dvě třetiny všech nehod způsobených najetím vozidla vznikají nepozorností a v dalších asi 11 % se k ní přidává únava. Pokud se chystáte na delší cestu, měli byste se podle doporučení lékařů a odborníků dobře vyspat, před jízdou se občerstvit a povzbudit šálkem kvalitním kávy.

Podle statistiky dopravních nehod Policie ČR sice dochází k vyššímu počtu dopravních nehod během dne (cca 78 %), v noci má však vyšší procento nehod tragičtější následky. Přitom lze řadě dopravních nehod předejít dodržováním základních pravidel. Abychom za volant usedli v dobré formě, čilí a klidní, měli bychom dodržovat doporučené desatero. Dostatek odpočinku, pohodlí za volantem, pitný režim a stravování - to jsou jen vybrané rady, které bychom neměli podceňovat. Nedostatek tekutin může vyvolat bolesti hlavy, podráždění, závratě a poruchy v soustředění. Energeticky těžká a mastná jídla mohou zase přispět k únavě a nevolnosti.

Mezi oblíbený a odborníky doporučovaný povzbuzující nápoj patří určitě káva, i když ji pravidelně pije jen cca 10 % řidičů a řidiček. Dále mezi ně patří i energetické nápoje obsahující kofein s povzbuzujícím účinkem. Z kávy je kofein vstřebáván průměrně v průběhu 10-20 minut, jeho působení však závisí i na dalších okolnostech, jako je například zdravotní stav konzumenta, kombinace kávy s jídlem anebo léky.

\"Obecně je vstřebávání kofeinu z kávy z trávicího systému rychlé a je dokončeno do 45 minut, nejvyšší hladinu kofeinu v krvi zjišťujeme 15 - 120 minut po požití. Nejvýhodnější je konzumace kávy rozložená do delšího časového úseku, což zajišťuje zvýšení pozornosti, výkonnosti a schopnosti koncentrace,\" říká doc. MUDr. Pavel Kohout, garant Institutu kávy. Kohout navíc doporučuje kávu konzumovat také během cesty, například z příruční termosky. Při řízení bychom ale neměli manipulovat s nápojem, nýbrž zastavit, projít se, občerstvit se, odpočinout si a získat energii na další jízdu.

Jak účinkuje kofein?

V lidském organizmu funguje kofein jako stimulátor nervové soustavy (CNS), dočasně potlačuje únavu a probouzí bdělost. Větší množství kofeinu (tj. více než 3 mg/kg tělesné váhy - cca ve 2 šálcích kávy) oddaluje spánek a redukuje jeho trvání. Moderní vědě jsou známy účinky kofeinu, jako je stimulace metabolismu a zvýšení schopnosti reagovat. Normální pití kávy nemá negativní vliv na zdravého jedince, i když je známo, že ne každý snáší kofein stejným způsobem.

Jak může káva zlepšit bezpečnost na silnicích?

1. Jaký má káva vliv na soustředění a bdělost?

Káva má psychostimulační účinek. Zlepšuje bdělost, pozornost, logické myšlení, tělesnou i duševní výkonnost, zkracuje reakční čas, potřebný k vyhodnocení situace a následnou reakci.

- Káva přímo nezlepšuje paměť. Umožňuje však učení v nočních hodinách, protože oddálí únavu a ospalost.

2. Co je příčinou povzbuzovacích vlastností kávy?

Jednoznačně kofein - chemicky 1,3,7-tři-methyl-xantin.

3. Kolik kávy je vhodné vypít, aby člověk zůstal ve střehu?

Na otázku nelze odpovědět jednoznačně a univerzálně pro všechny lidi. Metabolismus kofeinu, a tedy i tolerance kávy, je vysoce individuální. Obecná doporučení pro bezpečné pití kávy, které se vztahují na průměrného zdravého dospělého člověka, tedy bez nápadných odchylek (běžná tělesná hmotnost, střední věk, žádné závažné onemocnění apod.):

Za vhodnou celodenní dávku pro průměrného dospělého člověka se považuje dávka 300 mg kofeinu na den rozložená do několika denních dávek. Vzhledem k možnosti ztíženého usínání u citlivých osob se doporučuje konzumace kávy v dopoledních a časných odpoledních hodinách. Výjimkou jsou pracovníci na směny během noční práce, zejména řidiči motorových vozidel, železničních lokomotiv, pilotů letadel a všech pracovníků v nočních změnách, jejichž práce vyžaduje zvýšenou pozornost.

4. Jak dlouho před řízením je třeba si dát kávu?

Metabolismus kofeinu je u různých lidí dost individuální. Existují pomalí metabolizátoři a rychlí metabolizátoři kofeinu. U obou skupin bude konkrétní rada poněkud odlišná. Každý člověk by měl sám na sobě vypozorovat účinky kávy a kofeinu - nástup, trvání a doznívání účinku na CNS. Průměrnému dospělému řidiči lze poradit: dát si šálek středně silné nebo silnější kávy asi 30 minut před jízdou.

5. Jak velké množství kávy je před cestou nutné vypít?

Při kávě a kofeinu rozhodně neplatí pravidlo, že \"čím víc, tím lépe\". Platí spíše, že méně je někdy více. Optimální denní dávka je průměrně 200-300, max. 400 mg kofeinu na den. Optimální jednorázová dávka je při běžné dávce kávy na 1 šálek (75 mg kofeinu na 1 šálek) 4-6 šálků denně. Individuální může být šálků i více: 7 a více šálků denně. Neplatí to však pro každého. Před cestou je tedy na místě dát si před jízdou jeden šálek s jednou více nebo méně zarovnanou kávovou lžící zrnkové kávy (5-7 g kávy) nebo jednou kávovou lžící instantní kávy (2-3 g kávy). Vypít najednou 3-4 nebo více šálků kávy účinek kávy nezvýší, navíc u citlivých lidí hrozí riziko nežádoucích účinků (bušení srdce, srdeční arytmie, pálení žáhy, výrazný močopudný účinek, průjem).

6. Doporučujete pít kávu během cesty?

Při noční jízdě nebo při pocitu zvýšené únavy a spavosti během řízení auta rozhodně ANO!

Poločas kofeinu je 2-4 hodiny. Účinek kávy proto pomalu doznívá již po 1-2 hodinách od jejího požití. Účinek kofeinu závisí na více faktorech (pili jsme kávu nalačno nebo po jídle, černou nebo s mlékem, např. Cappucino, jsme pravidelní nebo pouze sporadicky konzumenti kávy apod.). Kávu je dobré pít pravidelně během jízdy, například každých 1,5 - 2,5 hodiny. Při častějším pití kávy - například každou půl hodinu - bude jednotlivá dávka samozřejmě nižší. Dobrým tipem je pít černou kávu \"online\" v autě v termoláhvi. Myslete i na pitný režim - s kávou pít i vodu. Častější nucení na močení při pití kávy a vody je dobrá záminka pro častější přestávky v jízdě - lze využít i na cvičení a krátkodobý pohyb, což dodatečně vzpruží nejen tělo, ale i mysl.

7. Za jak dlouho se kofein vstřebá?

Do 30 až 45 minut se vstřebá všechen přijatý kofein. Nalačno je vstřebávání rychlejší, po jídle nebo při přidaném mléka do kávy je pomalejší.

8. Existují nějaká průvodní rizika?

Samozřejmě riziko budou mít ti řidiči, kteří nerespektují přirozený požadavek dostatečného odpočinku (spánku) pro dlouhou, zejména noční jízdu a spoléhají se výhradně na povzbudivý účinek kávy a kofeinu. Ve snaze zvýšit účinek kávy mohou neúměrně zvyšovat jednotlivou i celkovou denní dávku. Nezvýší však tím bdělost ani pozornost, pouze si koledují o riziko nepříjemných (výše popsaných) vedlejších účinků z předávkování kofeinem.