name | autoweek.cz

Kia EV3 - elektromobil pro masový trh

Kia EV3 - elektromobil pro masový trh

24.05.2024 | Vladimír Rybecký | Nové modely

Kia rozšiřuje svou nabídku elektricky poháněných modelů směrem do nižších kategorií. Nový EV3 se zaměřuje na praktickou využitelnost, cenovou dostupnost a integraci nové technologie AI.

Navenek EV3 zapadá do nového designového stylu Kia s moderním pojetím přídě a výrazné horizontálně i vertikálně orientovanými světlomety. Dlouhý rozvor náprav (268 cm při délce 430 cm) zajišťuje velmi prostorný interiér se zavazadlovým prostorem o obejmu 460 l.

 

Digitální přístrojový panel 12,3“, panel ovládání klimatizace 5“ a 12,3“ displej informačního systému AVN vytvářejí širokoúhlý displej o velikosti bezmála 30“. Řadu funkcí, například jízdní režimy, tempomat, rádio a navigaci, lze jednoduše ovládat tlačítky na volantu. Hladký tlačítkový panel pod centrálním displejem slouží k ovládání různých funkcí např. používání map, médií a nastavování systémů vozidla. Novinkou v segmentu kompaktních SUV s elektrickým pohonem je 12" head-up displej.

 

Asistent AI umožňuje zvolit širokou škálu funkcí a přistupovat ke znalostem na internetu prostřednictvím hlasového ovládání.

 

Vůz je postavený na podvozkové platformě E-GMP (Electric Global Modular Platform) s využitím akumulátorů Kia čtvrté generace. O pohon se stará elektrický motor o výkonu 150 kW (204 k) a s točivým momentem 283 N.m. Je napájen nikl-kobalt-manganovým (NCM) akumulátorem. Vrcholná verze má kapacitu 81,4 kWh, což by mělo umožnit dojezd 600 km. Menší akumulátor 58,3 kWh slibuje dojezd až 410 km. EV3 jako první v segmentu kompaktních elektrických SUV nabídne technologii napájení V2L (vehicle-to-load), umožňující napájet externí spotřebiče. EV3 používá 400 V architekturu, jejíž výroba je levnější než 800 V používaná u větších modelů EV6 a EV9.

 

Kia EV3 přijde na trh v Koreji v červenci. Evropa bude následovat ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024. Ceny zatím nebyly stanoveny, ale pravděpodobně se budou pohybovat nad hranicí 35 000 eur  (865 000 Kč).

 

S modelem EV3 Kia chce výrazně překonat očekávání zákazníků, podpořit atraktivitu elektrických SUV i zlepšit jejich celkové vnímání v očích veřejnosti. S tímto vozem chce Kia vytvořit příležitost přivést „miliony zákazníků do éry elektromobilů“, ale Korejci přiznávají, že v otázce tempa přijetí elektromobility existuje mnoho různých názorů, a proto Kia nadále spoléhá i na jiné technologie: „Stále tu je poptávka po spalovacích motorech a mnoho zákazníků chce hybridy.“