name | autoweek.cz

Kia předvedla EV9 před globální premiérou

Kia předvedla EV9 před globální premiérou

16.03.2023 | Vladimír Rybecký | Nové modely

Kia zveřejnila první oficiální fotografie modelu EV9. Světová premiéra velkého elektrického SUV, založeného na platformě Electric Global Modular Platform (E-GMP), se uskuteční koncem března.

Snímky potvrzují to, co Kia uváděla již při prezentaci konceptu EV9 - nejprve vznikl sériový model a od téměř hotového návrhu byl odvozen koncept představený v Los Angeles na podzim 2021. Je proto logické, že sériový EV9 přebírá mnoho prvků konceptu.

 

Kia EV9 je vytvořena na elektrické platformě E-GMP (Electric Global Modular Platform). S dlouhým rozvor náprav a rovnou podlahou vytváří mimořádně prostorný interiér se šesti nebo sedmi sedadly.

 

Z hlediska designu byly zachovány hranaté základní tvary a určující designové prvky. Hlavní změny jsou v detailech a dveře se již neotvírají v protisměru, ale konvenčně. Podstatně větší odchylky od studie jsou, podle očekávání, v interiéru. Oproti nekonvenčnímu konceptu je EV9 byl brán ohled na koncepci ovládání a každodenní používání. Zůstala nicméně zachována otočná sedadla ve druhé řadě, takže spolu s třetí řadou vznikne čtyřmístné klubové či chcete-li rodinné uspořádání například při nabíjení elektromobilu.

 

Centrální displej pro audiovizuální, navigační a telematické funkce (AVNT), zlepšuje schopnost cestujících plynule komunikovat s digitálním světem. Pod ním je řada senzorových tlačítek, která jsou viditelná pouze po zapnutí vozidla. Ta nabízejí zkratky pro ovládání AVNT.

 

O pohonném ústrojí zatím Kia nic neprozradila. Tyto informace budou k dispozici až při premiéře koncem března. Již dřív ale Kia uvedla, že pět metrů dlouhý vůz má míst dojezd 540 km.