name | autoweek.cz

Kia slaví dvě desetiletí na Slovensku

Kia slaví dvě desetiletí na Slovensku

12.04.2024 | | Tiskové zprávy

Továrna v Tepličce nad Váhom u Žiliny se začala stavět přesně před 20 lety. Výroba v ní běží už 18 let. Od roku 2006 sjelo z jejích linek 5 milionů automobilů a 7 milionů motorů.

Dvacet let po položení základů žilinského závodu se Kia ohlíží za mimořádnou cestou, která představuje příběh úspěchu nejen pro společnost, ale i pro celý region. Slavnostní zahájení výstavby závodu se konalo 7. dubna 2004 v Tepličce nad Váhom. Zúčastnili se ho nejvyšší představitelé Kia Corporation, zástupci skupiny HMG, tehdejší ministr hospodářství Slovenské republiky a představitelé města Žilina.

 

Žilina: usnadnění expanze Kia v Evropě

Výstavba závodu byla zahájena na podzim roku 2004 a trvala 25 měsíců včetně šesti měsíců zkušební výroby. První vůz, model cee'd (dnes Ceed), se začal sériově vyrábět v prosinci 2006. Jednalo se o zcela nový model určený především pro evropský trh. Od té doby si zákazníky našlo pět milionů vozů všech vyráběných modelů. Současně byla zahájena také výroba motorů.

 

Více modelů, více technologií: investice, které vydláždily cestu

Během své dvacetileté historie vyráběla továrna celkem čtyři modely - Ceed, Sportage, Venga a v letech 2009 až 2011 model ix35 sesterské značky Hyundai. Model Sportage se v okolí Žiliny vyrábí již od své druhé generace a každý model Ceed, ať už ho potkáte kdekoli na světě, byl vyroben v Tepličce nad Váhom. Je to jediný závod značky Kia, kde se tento model vyrábí. Ke klasické pětidveřové verzi přibyly v roce 2007 varianty SW (kombi) a třídveřová karoserie - ta se vyráběla až do roku 2018. Od roku 2018, resp. 2019 se Ceed vyrábí také ve variantách ProCeed (sportovní karoserie shooting brake) a crosover XCeed.

 

Na cestách: od jednosměnného provozu až po 5 milionů vyrobených vozů

Zpočátku závod vyráběl v jednosměnném provozu. V roce 2007 začala pracovat ve dvousměnném provozu a od 1. ledna 2012 automobilka vyrábí ve třísměnném provozu. Roční kapacita závodu je 350 000 vozů.

 

Společnost je již 20 let stabilním zaměstnavatelem v regionu a strategickým partnerem města Žilina, okolních obcí i jednotlivých komunit. Kia se stala důležitou součástí regionu a přispívá k jeho neustálému rozvoji. Prostřednictvím své nadace, která byla založena v roce 2013, automobilka dosud podpořila projekty v oblasti vzdělávání, zdravotnictví, životního prostředí a inkluze finančními prostředky ve výši více než 11 milionů eur.

 

Víc než zaměstnavatel: závazek společnosti Kia vůči obcím a komunitám

Automobilka dlouhodobě zaměstnává 3800 lidí, přičemž průměrná délka zaměstnání v závodě je 11 let a průměrný věk zaměstnanců 40 let. Průměrná mzda zaměstnanců ve výrobě loni přesáhla 2400 eur.

 

V celém komplexu Kia Slovakia včetně dodavatelů pracuje 6000 lidí, přičemž automobilka během své činnosti přilákala do širšího okolí Žiliny řadu dalších dodavatelů, kteří poskytují práci dalším tisícům lidí.