name | autoweek.cz

Kia Slovakia vyrobila pět milionů aut

Kia Slovakia vyrobila pět milionů aut

05.06.2024 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Jubilejním modelem je Sportage. Ten také dominuje ve výrobním programu automobilky v Žilině. Z pěti milionů vyrobených vozů je přes 2,5 milionu Sportage.

Výrobní závod společnosti Kia Slovakia v Tepličce nad Váhom v okrese Žilina vyrobil pět milionů aut. Stalo se tak necelých 18 let od spuštění sériové výroby. Informoval o tom prezident a výkonný ředitel společnosti Geon Won Shin. Jubilejním vozidlem je Kia Sportage HEV pro zákazníka ze Slovenska.

 

Model Sportage dominuje ve výrobním programu žilinské automobilky. Z pěti milionů vyrobených vozů bylo přes 2,5 milionu modelů Sportage. Vyrobeno bylo také 2,1 milionu vozů všech verzí řady Ceed a zbytek tvořily vozy Venga a Hyundai ix35, které se zde již v současnosti nevyrábějí.

 

Kia Slovakia překonala hranici milion vyrobených vozů v roce 2012 a v pravidelných tříletých intervalech přidávala k další milion. „Za loňský rok jsme vyrobili 350 224 vozů, což byl rekordní rok a i do budoucna plánujeme přibližně stejnou výrobu. Aktuálně vyrábíme Sportage v páté generaci a Ceed ve čtyřech karosářských verzích,“ uvedl mluvčí automobilky Tomáš Potoček.

 

Kia Slovakia je jediným výrobním závodem společnosti Kia v Evropě. Závod byl vybudován v období let 2004 až 2006. Výroba automobilů a motorů byla spuštěna v prosinci 2006 a od roku 2012 pracuje automobilka v třísměnné výrobě. Společnost dlouhodobě zaměstnává 3800 lidí.