name | autoweek.cz

Kia Sorento s novým vzhledem i technikou

Kia Sorento s novým vzhledem i technikou

03.01.2024 | Vladimír Rybecký | Nové modely

Kia osvěžila podobu SUV Sorento. Kromě nové přídě a vylepšení komfortu dostane nové technologie a aktualizované asistenční systémy. Nabízí plug-in hybridní a plně hybridní systém i turbodiesel s pohonem všech nebo předních kol.

Aktuální čtvrtá generace modelu Kia Sorento přišla na trh na podzim 2020. Nyní se připravuje její modernizace. SUV střední třídy má nejmarkantnější novinky v přední části, kde se logo Kia přesunulo z masky chladiče na kapotu místo. Nový přední nárazník s výraznou ochranou proti podjetí podtrhuje robustní charakter SUV. Nové vertikální světlomety jsou nově odděleny od mřížky pomocí nové trojrozměrné struktury.

 

Vrcholnou volbou pohonu nadále zůstává plug-in hybrid s 13,8kWh akumulátorem v kombinaci s pohonem všech kol. V nabídce jsou nadále i plně hybridní verze s akumulátorem 1,49 kWh a turbodiesel 2,2 l, které se nabízejí pro pohon všech nebo předních kol. Hybridy kombinují elektrický pohon se zážehovým motorem 1,6 l turbo T-GDI. Turbodiesel má osmistupňovou dvouspojkovou převodovku 8DCT, obě hybridní varianty mají šestistupňový automat.

 

Nejvýraznější změnou v interiéru je nový design přístrojové desky a středové konzole. Mezi nové technologie patří rozpoznávání otisků prstů, pomocí nichž lze aktivovat individuální profil řidiče a spouštět motor. Smartphone lze v budoucnu použít jako klíč od vozidla. Head-up displej zobrazující informace na čelní sklo má velikost 10“. Dotykový displej narostl na 12,3“ stejně jako přístrojový štít. Pod dotykovým displejem se nachází nová vícerežimová řídicí jednotka se dvěma otočnými ovladači a řadou senzorových tlačítek pro přímý přístup k nejdůležitějším funkcím infotainmentu a klimatizace.

 

Novinkou je asistent pro jízdu na dálnici verze 2.0 s asistentem pro změnu jízdního pruhu a 360° monitorovacím systémem SVM včetně funkce 3D zobrazování. Modernizován byl systém autonomního nouzového brzdění, který nyní zahrnuje i funkce pro odbočování na křižovatkách a projíždění křižovatek, asistent řízení pro úhybné manévry a funkce k zamezení střetu s protijedoucími i souběžně jedoucími vozidly při přejíždění z pruhu do pruhu.

 

Kia Sorento je k dispozici s pěti, šesti nebo sedmi sedadly. V České republice bude možné jej objednávat v průběhu prvního čtvrtletí 2024. Sedmiletá záruka výrobce Kia zahrnuje u elektrifikovaných variant také trakční akumulátory.