name | autoweek.cz

Klimatisté jásají nad soumrakem západních společností

Klimatisté jásají nad soumrakem západních společností

02.06.2023 | | Aktuality

Názorový časopis zaměřený na ekonomiku Svět hospodářství dnes zveřejnil komentář Milana Smutného. Vybrali jsme z něj některé myšlenky.

„Žádná zbraň není tak účinná při ochromování západních ekonomik jako program nulových emisí. Čínskou armádu zde tvoří západní ekologické nevládní organizace a média, které společně dávají naivním politikům rozkazy.“ Takto již v prosinci 2021 varovala Nadace pro politiku globálního oteplování GWPF ve své zprávě, že Peking využívá klimatickou agendu jako „nástroj k posílení své ekonomiky a zároveň ji nasazuje jako zbraň k oslabení jiných zemí.“

 

Americký Institut pro výzkum energetiky IER varoval, že komunistická Čína není upřímná, pokud jde o její závazek z mezinárodní dohody z Paříže z roku 2015 ohledně splnění klimatických cílů. Uvedl: „Čína si zahrává se západním světem a přijímá závazky, které (pravděpodobně) nedodrží, protože se snaží stát světovou supervelmocí číslo jedna a využívá k tomu v nejvyšší možné míře své přírodní zdroje a vše, co může získat.“

 

Čína sází na to, že si uhlí zachová svůj význam v dodávkách paliv i v příštích letech, upozornil IER. Loni se Čína na celkové těžbě 8 miliard tun uhlí ve světě podílela polovinou, následována Indií a Indonésií. Podle zprávy Global Energy Monitor a Centra pro výzkum energetiky a čistého ovzduší se v loňském roce v Číně „dramaticky zrychlila“ výstavba uhelných elektráren, ohlašování nových projektů a povolování elektráren. Čínský uhelný průmysl se podílí na celkových světových emisích téměř 20 %, což je podle analytiků více skleníkového znečištění než všechna vozidla na světě dohromady.

 

Čína si mezitím vesele těží ze závislosti Západu na občasných zdrojích energie (OZE). Tato totalitní země se cílenou realizací dvacetileté strategie stala největším světovým dodavatelem komponent. Čína kontroluje 85 % světových zdrojů a technologií pro OZE a 9  z 10 solárních panelů instalovaných stále větší rychlostí v zemích EU pochází z Číny. Ty přes oceán do Evropy dopravují čínské kontejnerové lodi, které poháněné motory na špinavý mazut. Zeleně nejradikálnější Německo chce – k jásotu Číny – svou současnou solární kapacitu do roku 2035 ztrojnásobit.

 

Čína má také dominantní postavení v dodávkách surovin nezbytných pro výrobu elektromobilů, například vzácných zemin, které jsou pro výrobu baterií do elektromobilů klíčové. Podle analýzy, kterou začátkem tohoto roku provedla společnost Visual Capitalist, je šest z deseti největších společností vyrábějících baterie čínských, přičemž na tuto zemi připadá 77 % kapacity výroby baterií. Odhaduje se, že tento náskok bude přetrvávat i v následujících letech.

 

Zatímco před časem západní svět doslova jásal, že se zbavil „špinavé“ výroby oceli, kterou dnes emisně nekontrolovaně produkuje z poloviny pro celý svět Čína, Peking velmi úspěšně pokračuje v naplnění své strategie exportu rostoucí přidané hodnoty. Markantně je to vidět v sebevraždě automobilového průmyslu zemí EU, který donedávna tvořil 5 % HDP a zaměstnával 14 milionů lidí. Politiky nařizovaná elektromobilita, fungující jen s devastujícím vlivem dotací, tak přihrála Číňanům mimořádnou šanci: místo čínských baterií vyvážet do zemí EU celé automobily, jejichž vývoj a výroba s ohledem na technologický náskok Číny v elektromobilitě a softwaru je daleko jednodušší. Samozřejmě, klíčová je levná elektřina pocházející v Číně z 60 % z uhlí.

 

V roce 2017 se do zemí EU podle statistiky Evropské asociace výrobců automobilů ACEA dovezlo 99 854 automobilů, v roce 2021 už 435 492 aut a za loňský rok 521 881 vozů. Čína má tak s 16,1 % největší podíl z koláče osobních aut importovaných do EU. V hodnotovém měřítku jsou to ještě dramatičtější cifry. Jestliže v roce 2017 byla hodnota čínských aut vyvezených do EU 339 milionů eur, v roce 2022 to bylo podle ACEA již 9,4 miliardy eur.

 

Naše Evropská unie se svou zničující politikou údajně brzké emisní nuly podobá vařené žábě. Nerealistické klimatické cíle, do nichž země EU dosud investovaly bilion eur, a dalších pět na ně čeká, a které jen svými uhelnými plány Čína devalvuje emisně do mínusu, nás hrozí uvařit ve vlastním nadšení ze sociálně-ekonomického rozvratu. Po trpkých zkušenostech z nutnosti vymanit se z drtící náruče ruského medvěda jsme nyní stále hlouběji v ozubené tlamě čínského draka. Ten se zatím ještě přátelsky usmívá.

 

Celý text najdete na:

https://svethospodarstvi.cz/komentare/klimatiste-jasaji-nad-soumrakem-zapadnich-spolecnosti/