name | autoweek.cz

Kniha k významnému výročí

Kniha k významnému výročí

11.06.2021 | | Auto archív

V prostorách autosalonu Škoda společnosti Auto Opat v Nupakách u Prahy uskutečnila prezentace nové knihy Petra Dufka Škoda Motorsport - 120 let na závodních tratích.
Prezentace knihy Petra Dufka Škoda Motorsport - 120 let na závodních tratích se v prostorách autosalonu Škoda společnosti Auto Opat v Nupakách u Prahy zúčastnili představitelé společnosti Škoda Auto i bývalí závodníci mladoboleslavské značky. Vystaveny byly rovněž závodní speciály Škoda Sport, Škoda 200 RS a Škoda Fabia Rally2 Evo.
 
Hosty přivítal vedoucí prodeje firmy Auto Opat Petr Mansfeld a publikaci, která je věnovaná výročí 120 let sportovních aktivit naší nejvýznamnější automobilky, potom představil její autor Petr Dufek.
 
Na samotném počátku stála účast motocyklisty Narcise Podsedníčka v dálkové jízdě z Paříže do Berlína, do níž nastoupil 27. června 1901. Další důležité mezníky představovaly prvenství Václava Vondřicha v závodě Coupe Internationale ve francouzském Dourdanu v roce 1905, pozoruhodné výsledky modelů Škoda Popular a Rapid v předválečných ročnících Rallye Monte Carlo, start ve 24 hodinách v Le Mans 1950, vítězství v mistrovství Evropy cestovních automobilů 1981 a samozřejmě i tituly světových šampionů v automobilových soutěžích z let nedávno minulých. Autor zároveň poděkoval všem, kteří se na vzniku díla podíleli, ať už osobním svědectvím, nebo poskytnutím vzácných archivních materiálů.
 
V dalším průběhu vyzpovídal moderátor Vladimír Dolejš legendární postavy závodění s okřídleným šípem Oldřicha Horsáka, Miloslava Zapadla a Ladislava Křečka. Znova tak ožila bohatýrská doba 50. až 80. let, kdy si škodovky vydobyly slávu v soutěžích Tour d´Europe, Alpská Jízda, Rallye Monte Carlo, Rallye Akropolis a mnoha dalších. Všichni tři závodníci svorně uvedli, že za jejich úspěchy vždy stály vysoká technická úroveň vozů i perfektní práce celého závodního  oddělení.
 
Knihu Škoda Motorsport - 120 let na závodních tratích nyní očekává oficiální křest v rámci 48. ročníku Rally Bohemia. Pro zájemce je však na pultech knihkupectví k dispozici již nyní nebo si ji můžete objednat za zvýhodněnou cenu 490 Kč na: info@sokratesmedia.cz.