name | autoweek.cz

Kolik stála záchrana automobilek v USA

Kolik stála záchrana automobilek v USA

06.01.2015 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Ministerstvo financí Spojených států záchrana automobilového průmyslu přišla na 9 miliard dolarů.

Konečný účet byl vystaven: američtí daňoví poplatníci vydali na záchranu amerického automobilového průmyslu, vedenou Bushovou a Obamovou administrativou, 9,26 miliardy dolarů.

 

Detroit News uvedly, že ztráta vznikla při investici amerického ministerstva financí ve výši 79,69 miliardy dolarů na záchranu General Motors, Chrysler Group, Ally Financial a Chrysler Financial. Ministerstvo získalo zpět 70,43 miliardy dolarů prodejem akcií, splátkami půjček, z dividend a úroků.

 

Ke konečné hodnotě se dospělo poté, co ministerstvo financí prodalo svůj poslední podíl 11,4 % v Ally Financial, dříve známé jako GMAC Financial. Podle účetnictví však vláda, a tím i daňoví poplatníci, za záchranu firem zaznamenali ztrátu 16,56 miliardy dolarů, neboť úroky a dividendy placené zachraňovanými společnostmi nebyly vyplaceny podle zákona.

 

Ztráta ve výši 9,26 miliardy dolarů byla mnohem nižší než 44 miliard uváděných začátkem roku 2009, nebo 30 miliard dolarů podle loňského odhadu. Podle Centra pro výzkum automobilového průmyslu a dalších, kteří podporovali záchranu, byla dosažená ztráta pro stát, a tedy i daňové poplatníky, výhodnější než naprosté zhroucení GM nebo Chrysleru. Kdyby v USA v důsledku toho zaniklo 1,2 milionu pracovních míst, stát byl přišel o 17 miliard dolarů na příspěvku do systému sociálního pojištění a daní z příjmu za rok 2009. Vniveč by přišlo i 79,5 miliard dolarů v příjmech.

 

Třebaže vláda nyní už zcela stojí mimo automobilový průmysl, stále je do jisté míry přítomna ve finančním odvětví. Ze 700 institucí, které vstoupily do podpůrného programu Troubled Asset Relief Program na počátku velké recese, je 35 nadále jeho součástí. Celkově do něj bylo investováno 426,4 miliardy dolarů, z čehož vláda získala zpět 441,7 miliardy. Podle účetnictví si však ministerstvo financí zde připsalo ztrátu 35 miliard dolarů.