name | autoweek.cz

Koncept BB1 od Peugeotu

Koncept BB1 od Peugeotu

19.09.2009 | Vladimír Rybecký | Trendy

Čtyřmístný koncept Peugeotu s názvem BB1 na frankfurtském autosalonu zaujal svou bizarností. Diskuse o výstřednosti a bláznivosti jeho sporného vzhledu snad až příliš zakrývá jeho technickou zajímavost a praktičnost.

Peugeot BB1 je studií elektrického vozidla s elektromotorem na každém zadním kole. Společně vyvíjejí výkon 15 kW (20 k). To by se mohlo zdát jako nedostačující. Jenže BB1 je jen 2,5 m dlouhé a s nosnou strukturou z uhlíkových vláken má hmotnost pouhých 599 kg. Výkonnost je díky tomu až šokující - z klidu na 30 km/h vůz zrychlí za 2,8 s.
Design exteriéru zahrnuje některé zajímavé prvky, jako je přední sloupek nachýlený dopředu, zadní světlomety ve tvaru bumerangu či solární panely integrované do dvojité bublinovité střechy, které pohánějí filtrační zařízení.
Oblast působení konceptu BB1 je v městském provozu někde mezi skútry a osobními automobily, takže sedadla jsou velmi těsná a řízení zajišťuje sada řídítek. Řidič sedí ve vzpřímené poloze a cestující na zadních sedadlech jako na motorce obkročmo za opěradly předních sedadel. Přímo uprostřed řídítek je umístěno napojení pro iPod. Vozidlo se tak stává zařízením pro sledování hudby, navigace a spojení pomocí displeje umístěného ve výši očí.
Hlavní návrhář konceptů Peugeotu Gilles Vidal k vozu řekl: \"Záměrem bylo vytvořit automobil měřící na délku 2,5 m tak, aby se do něj vešli čtyři lidé. Bylo nutné stěsnat jak mechanické součásti, tak lidi a najít způsob jak interiér optimálně využít.\"