name | autoweek.cz

Koncept Land Rover Discovery Vision

Koncept Land Rover Discovery Vision

17.04.2014 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Koncept Discovery Vision je vizí budoucnosti nové rodiny vozů pro volný čas značky Land Rover. Je to vůz, který se hlásí ke kořenům legendy jménem Discovery a zároveň hledí vstříc budoucnosti.

Land Rover Discovery si během 25 let své existence získal pověst legendy, nepřekonatelného vozu pro jízdu v nejtěžších podmínkách - od náročného terénu pouští, džunglí a vyprahlých vrcholů po města a venkovské cesty.

 

Koncept Discovery Vision ukazuje připravovanou podobu moderního lifestylového auta. Od roku 2015 se už nebude označení Discovery používat jako dosud jen pro jeden model, ale pro řadu prémiových SUV značky Land Rover. Podobně jako Range Rover v segmentu luxusních SUV se Discovery nově vymezí v kategorii vozů pro volný čas a dobrodružství moderního života.

 

Koncept Land Rover Discovery Vision byl odhalen ve velkém stylu v New Yorku vedle první komerční kosmické lodi SpaceShip Two společnosti Virgin Galactic. Land Rover při této příležitosti oznámil dlouhodobé globální partnerství se společností Virgin Galactic Richarda Bransona, jež se zaměřuje na rozvoj komerčních letů do vesmíru. Obě firmy chtějí upozornit na společnou vizi průkopnictví, technologických inovací a na smysl pro dobrodružství.

 

Laserové světlomety a ovládání gesty

Koncept přináší radikální změnu vzhledu, nicméně originální charakter Discovery je na první pohled patrný - se stupňovitou střechou, světlomety Alpine, vyvýšenou pozicí za volantem a odstupňovaným „divadelním“ uspořádáním sedadel. Koncept Discovery Vision nabídne plné pohodlí sedmi dospělým osobám s uspořádáním sedadel ve třech řadách.

 

Světlomety mají díky vyspělé laserové technice velký dosah. Jsou doplněny LED světlomety pro denní svícení a úzkými světlomety do mlhy, které mohou vyzařovat infračervené paprsky i barevné laserové paprsky, které pomáhají laserovému skenování terénu (Laser Terrain Scaning) a laserové orientaci (Laser Referencing). Úzká, aerodynamická vnější zrcátka mají vestavěné kamery, které rozšiřují výhled řidiče a poskytují širší zorné pole při parkování a couvání.

 

Dveře se ovládají gesty, a proto nemají kliky. Těsně pode dveřmi se automaticky vysouvají prahy, které usnadňují nastupování a vystupování. LED svítilny současně osvětlují prostor v okolí dveří. Rovněž gesty ovládané elektrické dveře zavazadlového prostoru jsou doplněny praktickou plošinou, která se elektricky vysune ze zadního nárazníku těsně nad ochranným krytem.

 

OLED a HD displeje a řízení na dálku

Na volantu jsou dva malé OLED dotykové displeje, kterými se ovládá informační a zábavní systém. Protože funkce směrových světel a světlometů se ovládají gesty, nejsou zde páčky směrovek. Přístrojový panel využívá HD displej. Střed přístrojové desky ukrývá dvě dotykové obrazovky s vysokým rozlišením, které zobrazují nabídky systémů vozidla. Pod spodním displejem je odkládací přihrádka s indukční destičkou pro snadné dobíjení chytrých telefonů bez použití kabelu. Na středovém panelu se nachází otočný volič samočinné převodovky, který se automaticky vysouvá, a druhý otočný volič, jímž se ovládají systémy Terrain Response a Tow Assist.

 

Tento druhý volič lze vyjmout a použít systém dálkového ovládání Remote Control Drive. Tato funkce dovoluje řidiči ovládat vůz při velice nízké rychlosti, aniž by musel sedět uvnitř pomocí odnímatelného ovladače, chytrého telefonu či tabletu. Systém Remote Control Drive má jednoduché rozhraní, zakódovaný přístup a ovládání pouze prostřednictvím lokalizované sítě Wi-Fi ve vozidle. Řidič tak má autonomní ovládání vozidla bezpečně ve svých rukou.

 

Sedadla ve druhé a třetí řadě lze posunout zcela dozadu a dopředu buď samostatně, nebo jako celou řadu. Lze je také zcela sklopit a proměnit ve  stůl. Opěradlo každého sedadla navíc obsahuje nejen obrazovku informačního a zábavního systému s celou řadou funkcí a ovládanou gesty, ale ukrývá také další prvky, jako jsou integrovaná výklopná ramínka, výklopné stolky a dokovací porty pro tablety.
 

Koncept Discovery Vision má odnímatelná cestovní zavazadla integrovaná do dveří. Vysoce kvalitní pevná pouzdra se připnou přímo k vnitřní straně dveří. Po odepnutí je lze vyjmout z vozu a použít jako běžné cestovní zavazadlo s kolečky a výsuvnou rukojetí.

 

Nová generace Terrain Response

Další generace systému Land Roveru Terrain Response spojuje a propojuje všechna nová vyspělá technická řešení doplněná o systém kontrolovaného sjíždění ze svahu, kontrolu trakce na mokré trávě, automatické přepínání dálkových/tlumených světel, asistent řízení při nízké rychlosti a asistent při brodění.

 

Terrain Response nejen analyzuje typ zdolávaného terénu (sníh, led, bláto, trávu, vodu, kamení, brázdy, asfalt, šotolinu, písek, svah atd.), ale také aktivně předvídá nadcházející terén pomocí laserového skenování terénu a předních kamerových senzorů. Okamžitě pak aktivuje příslušný systém, aby nejlépe zareagoval na daný typ terénu a situaci.

 

Terénní schopnosti konceptu Discovery Vision dále zlepšují systémy:

- All Terrain Progress Control - tempomat pro udržování nízké rychlosti v terénu, který vektoruje točivý moment a umožňuje polosamočinnou jízdu v terénu konstantní rychlostí

- All Terrain Coach - funkce pro řidiče, kteří chtějí mít větší vliv na řízení vozu. Zde si řidič v nabídce zvolí typ zdolávaného terénu a dostane doporučení, který terénní systém by měl být aktivován pro nejlepší odezvu

- Enhanced All Terrain Coach - pomocí snímání terénu vyznačí konkrétní trasu na mapě zobrazené na středovém displeji a navrhne odpovídající systémy, které mu pomohou řidiče navigovat.

 

Systémy konceptu Discovery Vision nabízejí mnoho úrovní nezávislosti, takže řidič vždy může rozhodnout o svém zapojení podle přání nebo potřeby. Zaručují lepší přehled a rozhodování a poskytují tak řidiči přesnější informace ve správný čas, pomáhají zdolat zdánlivě nepřekonatelný terén a přináší větší jistotu, bezpečnost a radost z jízdy v jakémkoli terénu.