name | autoweek.cz

Koncept Volkswagen E-Up!

Koncept Volkswagen E-Up!

18.09.2009 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Těžko věřit tomu, že už jsou to dva roky, co Volkswagen představil koncepty Up!. Přesto doba, kdy tento Brouk pro 21. století přijde do sériové výroby je stále ještě daleko. Nejnovější verze E-Up! se představila na frankfurtském autosalonu - samozřejmě s elektrickým pohonem.

Volkswagen tvrdí, že v roce 2013 přijde na trh s elektrickým vozem Up! s nulovými emisemi. Je pravděpodobné, že bude vypadat jako E-Up!.
\"Toto auto je mnohem více, než jen studie,\" prohlásil člen představenstva VW s odpovědností za technický vývoj Ulrich Hackenberg.
Volkswagen E-Up! vznikl přidáním plně elektrického pohonného ústrojí do základního konceptu miniautomobilu Up! z roku 2007.
Tento nejnovější koncept je menší než Up!, protože na délku měří 3170 mm a přesto má uspořádání sedadel 3+1 a prostor na uložení sady lithio-ionových akumulátorů o hmotnosti 238 kg.
Energetická kapacita akumulátorů je 18 kWh, což vozu v závislosti na stylu jízdy umožňuje dojezd kolem 130 km. Pohybovou energii zabezpečuje trakční elektromotor o výkonu 60 kW (82 k). Je umístěný v přední části vozu a pohání přední kola. Díky okamžitému točivému momentu 210 N.m vozítko zrychlí z klidu na 100 km/h za 11,3 s a jeho největší rychlost je 130 km/h. Při okamžité zrychlení v městském provozu však E-Up! má rychlejší odezvu. Z klidu na 51 km/h totiž zrychlí za 3,5 s.
E-Up! zaujme i designérskými nápady, které podle Hackenberga vytvářejí nový elektrický životní styl. Příkladem je logo na přídi, pod nímž se ukrývá kabel umožňující dobíjení akumulátorů ze zásuvky. Energie pro klimatizaci a jiné pomocné systémy dodává solární fólie od firmy Solarion umístěná na střeše vozu.
Představení automobilů jako je E-Up! je zajímavé, neboť Volkswagen se intenzivně zaměřuje na zvyšování účinnosti u svých sériových modelů se vznětovými motory. Volkswagen se tedy zapojuje i do závodu o získání převahy v oblasti elektrických automobilů. Koncernový šéf Martin Winterkorn k tomu říká: \"Naším cílem je proměnit auta s elektrickým pohonem z ekologických v masově používané dopravní prostředky. Nechceme být v tomto ohledu nejrychlejším producentem, ale rozhodně tím nejlepším. Tímto konceptem jsme chtěli ukázat, že bezpečné, cenově dostupné elektroauto vhodné pro každodenní použití je realizovatelné.\"