name | autoweek.cz

Koncepty Honda CR-Z, Skydeck a EV-N

Koncepty Honda CR-Z, Skydeck a EV-N

02.10.2009 | Vladimír Rybecký | Trendy

Na tokijském autosalonu Honda předvede mimo jiné i tři zajímavé koncepty. Kupé s hybridním pohonem CR-Z, minivan Skydeck, který má pro tuto kategorii typické posuvné zadní dveře kombinované s předními nůžkovitými dveřmi ve stylu Lamborghini, a roztomilý koncept EV-N kombinuje elektrický pohon s designem připomínajícím dávnou minulost.

Honda CR-Z je sice prezentován jako koncept, ale toto kupé se má už v první polovině roku 2010 začít prodávat. Jedá se o autom obil cíleně vyvíjený především pro evropské trhy. Součástí hybridního pohonu by měl být zážehový motor o výkonu 103 kW. Už na první pohled je zřejmé, že tento koncept má mnohem blíž k sériové produkci, než stejnojmenná studie z roku 2007.
Honda Skydeck je šestimístné hybridní MPV, které používá systém IMA (Integrated Motor Assist). Pro zajištění praktičnosti obvyklého MPV je většina komponent hybridního systému včetně akumulátoru umístěna ve středovém panelu namísto za zadními sedadly nebo pod podlahou. Díky tomu bylo možné snížit těžiště vozu a současně zvětšit prostor kabiny. Vejdou se tak do ní tři řady po dvou sedadlech. Honda považuje Skydeck za čistě návrhářskou studii, která má ukázat, jakým lze technologii Honda IMA využít u řady odlišných automobilů s různým využitím.
Elektrický koncept EV-N působící nesporně milým dojmem. Kromě takových vymožeností, jako jsou vyměnitelná sedadla či střecha se solárními panely, je EV-N vybaven i zařízením osobní mobility U3-X, které se vejde do dveří u řidiče. Pokud by tento koncept přišel do výroby, mohl by konkurovat vozidlům jako je právě představený Volkswagen E-Up!. Vzhled vozítka sympatickým způsobem připomíná první čtyřkolové Hondy ze 60. let.