name | autoweek.cz

Kritika Evropského parlamentu protože nezakázal biopaliva

Kritika Evropského parlamentu protože nezakázal biopaliva

16.09.2022 | | Tiskové zprávy

Neziskové organizace kritizují Evropský parlament za to, že se mu nepodařilo postupně ukončit používání biopaliv, která podněcují globální potravinovou krizi. Zákonodárci EU podle nich uprostřed globální potravinové krize neupřednostňují potraviny před palivy.

Evropský parlament odmítl příležitost změnit zákon EU o palivech (směrnici o obnovitelných zdrojích energie), která mohla ukončit používání potravinářských plodin v biopalivech. Neziskové organizace Oxfam a Transport & Environment označily hlasování za promarněnou příležitost ke zmírnění tlaku na globální potravinovou krizi.

 

V Evropském parlamentu se nepodařilo se najít většinu pro návrh levice na ukončení podpory všech rostlinných biopaliv ani pro návrhy Zelených a socialistů a demokratů (S&D) na snížení nebo konkrétní omezení plodinových biopaliv v době potravinových krizí. To znamená, že současná pravidla pro biopaliva zůstávají v platnosti. Poslanci EP nicméně hlasovali pro to, aby sója a palmový olej – hlavní přispěvatelé k odlesňování – byly v roce 2023 postupně odstraněny, což je dobrá zpráva pro biologickou rozmanitost a místní komunity. Ale bez snížení limitu na potravinářské a krmné plodiny existuje vysoké riziko, že sója a palma budou nahrazeny jinými potravinářskými plodinami.

 

Oxfam a Transport & Environment uvádějí, že Evropa díky tomu bude i nadále každý den spalovat ekvivalent 15 milionů bochníků chleba a 19 milionů lahví slunečnicového a řepkového oleje jako palivo pro své osobní a nákladní automobily. Ceny potravin, již tak vysoké, vyletěly po ruské invazi na Ukrajinu. Rekordní sucha v Evropě a dalších částech světa krizi jen prohloubí. Miliony lidí se tak ocitají na pokraj hladomoru a mnoho dalších v těžké potravinové chudobě.

 

Marc-Olivier Herman, expert na ekonomickou spravedlnost v organizaci Oxfam, k tomu řekl: „Výsledek dnešního hlasování je smrtící pro stovky milionů lidí, kteří hledí přímo do spárů hladu. Ukončení spalování potravin jako paliva je krokem v boji proti hrozivé celosvětové potravinové krizi. Poslanci Evropského parlamentu se rozhodli upřednostnit zájmy mocné biopalivové lobby před miliony lidí po celém světě, kteří se snaží najít jídlo.“

 

Maik Marahrens, vedoucí kampaně v T&E, dodal: „Evropský parlament promarnil historickou šanci postavit se za ty nejzranitelnější. Pokud by Evropa sama uvolnila obilí, které spaluje na biopaliva, na globální trh, mohli bychom nakrmit miliony lidí. Evropští zákonodárci nedokázali uvést do pořádku jednu z nejničivějších evropských politik v oblasti klimatu.“