name | autoweek.cz

Lancia s Ypsilonem věří v nový začátek

Lancia s Ypsilonem věří v nový začátek

15.02.2024 | Vladimír Rybecký | Nové modely

S novým elektricky poháněným malým autem s tradičním jménem Ypsilon se Lancia vrací na mezinárodní scénu. Zatím ale nikoliv do České republiky.

Zpočátku bude Ypsilon, který sjíždí z montážní linky ve španělské Zaragoze, k dispozici kromě Itálie také prodejcům v Belgii, Nizozemsku, Francii a Španělsku. Prodej v dalších zemích, např. i v Německu začne od poloviny příštího roku. Příznivci italské značky u nás si ale zřejmě počkají ještě déle.

 

Po technické stránce je 408 cm dlouhý hatchback příbuzný s Peugeotem 208 a Opelem Corsa. Mnoho detailů připomíná historii značky (dokonce i Stratos!) a typická maska ​​chladiče identifikuje malé auto jako Lancii. Elektrický Ypsilon pohání známý elektromotor Stellantis Group s výkonem 115 kW (156 k), který napájí 54 kWh akumulátor pro dojezd 403 km. Nabíjí se stále jen maximálně 100 kW. Později bude k dispozici také mild hybridní verze.

 

První v nabídce je speciální řada Edizione Cassina, z níž je nabízeno 1906 číslovaných modelů. Výrobce luxusního nábytku se na vývoji interiéru podílel od začátku.

 

Předchůdce, posledního dosud vyráběného modelu Lancie, se, ač už 13 let starý, loni v Itálii (jinde už se neprodával) prodalo 45 000 kusů a mezi malými vozy byl stále číslem 1.

 

Ypsilon má být jen prvním krokem do nové éry a už nyní se slibují další dvě, samozřejmě na platformách Stellantisu a s elektrickým pohonem - model střední třídy a v roce 2028 nástupce legendárního modelu Delta.