name | autoweek.cz

Legendární klasická auta s elektrickým pohonem

Legendární klasická auta s elektrickým pohonem

22.08.2022 | Vladimír Rybecký | Trendy

Společnost Kindred Motorworks přeměňuje uctívané klasiky, jako jsou Volkswagen Bus, Ford Bronco a Chevrolet Camaro, na plně elektrický pohon. Tato legendární auta navíc procházejí výraznou modernizací a dostávají rekonstruovaný interiér. Jejich cena začíná na 149 000 USD.

Elektromobily bývají označovány za revoluční, i když tento způsob pohonu tu byl už na konci 19. století. Rostoucí objem produkce elektromobilů přináší zlepšení i ve výrobě akumulátorů a konstrukci vozidel. Vedlejším produktem tohoto vývoje se stávají resto-mod - klasické automobily dodatečně přestavované na elektrický pohon, což ale vyžaduje i přestavbu desítek let starých podvozků.

 

Příkladem tohoto trendu je kalifornská společnost Kindred Motorworks, která se věnuje oživování klasických podvozků a v poslední době se zaměřuje i na jejich přestavbu na elektrický pohon. Týká se to od klasického elektrického Volkswagenu Transporter přes Ford Bronco až po Chevrolet Camaro '69. Je důležité dodat, že Kindred Bronco a Camaro modernizuje a nabízí také se spalovacími motory.

 

Ceny za elektrické verze se pohybují od Camara za 149 000 USD až po špičkově vybavený mikrobus VW za 199 000 USD, zatímco Bronco drží střední úroveň na 169 000 USD. Kindred garantuje dojezd 200 mil (320 km), ale dodávky vozů zákazníkům začnou až v roce 2024. „Je to přirozený vývoj založený na výběru spotřebitelů a dostupnosti na trhu,“ řekl výkonný ředitel Kindred Rob Howard.

 

Nabízí se řada elektrických pohonných jednotek. Původní vzduchem chlazený motor Volkswagen je nahrazen trakčním elektromotorem o výkonu 216 kW (294 k) a akumulátorem 74 kWh. Mechanické změny zahrnují nezávislé zavěšení zadní nápravy, přední zavěšení s dvojitým lichoběžníky a nezbytnou sadu kotoučových brzd na všechna kola. O pohonu vozů Camaro a Bronco EV firma zatím neinformovala.

 

Interiéry zahrnují moderní prvky, jako jsou kamery, držáky nápojů a audiosystém s prostorovým zvukem. Tiskové materiály společnosti Kindred ujišťují, že vysoká cena znamená, že každý šroubek byl znovu vyroben a že karoserie vozu je jediná původní věc, která zůstala.