name | autoweek.cz

Legendární Zbraslav – Jíloviště již tuto sobotu

Legendární Zbraslav – Jíloviště již tuto sobotu

01.09.2022 | Vladimír Rybecký | Auto archív

V sobotu 3. září 2022 se koná 55. ročník mezinárodní jízdy historických vozidel do vrchu Zbraslav – Jíloviště, letos věnována československým legendám.

Pro návštěvníky bude připravena k vidění řada historických skvostů. Veteránskou akci doplní bohatý doprovodný program pro celou rodinu. Soutěž opět součástí šampionátu Grand Prix historických automobilů o pohár prezidenta Autoklubu České republiky.

 

Sobota od 8:00, kdy začínají první přejímky, do 13:00 hodin bude patřit výstavě veteránských automobilů a motocyklů na Zbraslavském náměstí a v zámecké zahradě. Velkým lákadlem budou historické sportovní automobily českých posádek, které letos absolvovaly legendární závod Le Mans Classic. O zážitky se s návštěvníky podělí i samotní závodníci, kteří s vozy jeli.

 

Samozřejmě nebudou chybět ty největší poklady automobilové historie, značky jako Bugatti, Lagonda, Alvis, Hupmobile, Mercedes, Bentley, stejně jako vozy československé provenience. Jedna z expozic bude patřit průřezu poválečných závodních aut.

 

„Letošní ročník bude věnovaný československým závodním legendám a směřuje k počátkům motorsportu u nás. Právě Zbraslav - Jíloviště s prvním závodem v roce 1908 k této tradici neodmyslitelně patří. Dnes už je stěží představitelné, že v roce 1930 byl právě tento závod úvodním podnikem seriálu mistrovství Evropy automobilů do vrchu,“ připomněla Marketa Profeldová, ředitelka soutěže Zbraslav - Jíloviště.

 

V letošním roce se výstava veteránů rozšíří z centra i do přilehlého zámeckého parku. Tam bude pro návštěvníky připraven doprovodný program. „V rámci našich aktivit vedle osvěty a vzdělávání nejmladší generace o historii motorismu klademe důraz i na oblast dopravní bezpečnosti,“ vysvětlila Marketa Profeldová. Proto tady budou stánky BESIP a Autoklubu České republiky. A letos budou pro nejmladší motoristy připraveny závody ve šlapacích autíčkách. V parku bude výstava o historii motorismu, fotografií, historických aut a motorek. Zájemci mohou absolvovat workshop jízdy na historickém kole, děti vyzkoušet svou šikovnost v tvořivé dílně. K odpočinku pak nebude chybět chill-out zóna s plážovými lehátky. 

 

Od 13:00 hodin mohou návštěvníci sledovat start vozidel z náměstí směrem do Jíloviště. Posádky absolvují dvě jízdy pravidelnosti. Absolutní vítěz, který bude mít nejmenší rozdíl časů z obou jízd, získá na rok putovní pohár, který věnovala Eliška Junková.

 

Program bude pokračovat večer v Jílovišti slavnostním vyhlášením a dobročinnou aukcí. Zájemci si tady i v neděli dopoledne mohou prohlédnout vystavená vozidla, která pak v 11:30 startují do vyjížďkové etapy. Průjezdní kontrola bude v Golfovém klubu v Líšnici, druhém nejstarším u nás -založen byl už v roce 1928. Cíl nedělní etapy posádky čeká v Engine Classic Cars Gallery, kde proběhne i závěrečné slavnostní vyhlášení.

 

Zbraslav - Jíloviště je posledním podnikem letos třídílného šampionátu Grand Prix historických automobilů. „Autoklub stál u vzniku a byl přímým pořadatelem věhlasných 1000 mil československých i závodu Zbraslav - Jíloviště, jednoho z nejstarších u nás. Šampionátem navazujeme na tento odkaz a zároveň chceme podpořit současné pořadatele v jejich úsilí,“ uvedl prezident Autoklubu ČR Jan Šťovíček. Šampionát je vypsán pro automobily vyrobené do roku 1939, soutěží se v jízdě pravidelnosti. Vítěz získá putovní pohár prezidenta Autoklubu ČR. 

 

První ročník závodu Zbraslav – Jíloviště se jel 25. března 1908. Konal se pravidelně při příležitosti konání pražského autosalonu a zasloužil se o popularizaci motorismu a motoristického sportu u nás. V roce 1926 tento závod vyhrála Eliška Junková. Poslední předválečný ročník proběhl v roce 1931. Závod v roce 1967 obnovil Veteran Car Club Praha a je dodnes jeho pořadatelem.

 

Časový harmonogram Zbraslav – Jíloviště 2022

 Sobota 3. září 2022

08:00-10:00        přejímka vozidel

10:00-13:00        výstava vozidel

12:45     slavnostní přivítání jezdců, slovo starostky MČ Zbraslav

13:00     závod do vrchu o pohár Elišky Junkové

18:00     zahájení večerního programu Jíloviště

18:30     vyhlášení výsledků

19:30     aukce

Neděle 4: září 2022

10:00-11:30        výstava vozidel Jíloviště, cukrárna Stáňa

11:30     start do vyjížďkové etapy + návštěva golfového klubu Líšnice

14:00     cíl - slavnostní vyhlášení Engine Classic Cars Gallery, Ke Kopanině 421, Tuchoměřice

16:00     ukončení akce