name | autoweek.cz

Lundstedt: Vytvořme správné podmínky

Lundstedt: Vytvořme správné podmínky

24.03.2023 | Vladimír Rybecký | Doprava

Martin Lundstedt, předseda asociace ACEA Commercial Vehicles a prezident a generální ředitel společnosti Volvo Trucks, vystoupil na výroční recepci ACEA 2023 před více než 250 zúčastněnými.

Automobilový průmysl prochází radikální transformací, která vyžaduje, aby byla co nejdřív přijata důležitá strategická rozhodnutí. V konečném důsledku toto odvětví potřebuje racionalizovaný a holistický přístup k masivnímu přechodu na nulové emise, který právě realizuje.

 

„Největší výzvou jsou vlastně příznivé podmínky, protože přecházíme z hnědé platformy, založené na fosilních palivech, na zelenou, obnovitelnou. Blíží se rozhodující rok a my musíme spolupracovat," prohlásil Lundstedt.

 

Nesourodá politika, jako je například současný návrh normy Euro 7, vysílá matoucí signály a hrozí, že zpomalí úsilí automobilového průmyslu na cestě k dekarbonizaci. „Přicházejí protichůdné právní předpisy, které hrozí, že naše odvětví budou táhnout různými směry a odvedou pozornost od skutečného problému: přechodu ke klimatické neutralitě. Politika a regulace by se měly sladit, podpořit a zkombinovat a neodvádět pozornost od masivních investic do zastřešujícího programu dosažení čisté nulové dopravy v Evropě a zároveň posílit označení Made in Europe,“ uzavřel Lundstedt.